Настоятель не прийшов: суд у справі про звільнення приміщення Успенського собору на Волині знову перенесли

17 вересня суд у справі про звільнення приміщення пам'ятки архітектури Успенського собору у Володимирі, який нині займає Українська православної церкви, вдруге перенесли.

Настоятель храму і його адвокат не прибули на засідання. Про це Суспільному розповів начальник юридичного управління Волинської облдержадміністрації Віталій Потапенко.

"Договір закінчився 1 липня 2024 року, релігійна організація мала звільнити це приміщення і по акту прийняття-передання передати ОДА", — зазначив посадовець.

Зі слів судді Господарського суду Ігоря Гарбара, сторона відповідача надала заяву з проханням відкласти справу у зв'язку із лікарняним представника відповідача. Судове засідання перенесли на 1 жовтня.

Суд у справі про звільнення приміщення Успенського собору на Волині, 17 вересня 2024. Суспільне Луцьк

Як розповів Суспільному директор історико-культурного заповідника "Стародавній Володимир", на балансі якого перебуває собор, на території храму представники УПЦ продовжують проводити служби.

"Це родзинка Володимира і області — усипальниця волинських князів, я гадаю, що такі храми, культові споруди повинні належати державі і держава повинна ними розпоряджатися у повній мірі", — сказав Володимир Пикалюк.

Директор державного історико-культурного заповідника "Стародавній Володимир" Володимир Пикалюк. Суспільне Луцьк

За коментарем Суспільне звернулося до настоятеля храму Костянтина Мельника і секретаря Володимир-Волинської єпархії УПЦ МП архімандрита Сави. Впродовж робочого дня вони слухавку не брали.

Що відомо про Успенський собор і припинення договору з УПЦ МП

Свято-Успенський кафедральний собор у Володимирі — об'єкт культурної спадщини національного значення і є державною власністю. Майновий комплекс пам'ятки охоплює Свято-Успенський собор (мур) 1156 року, будинок із дзвіницею (мур) 1494 року і мури з брамами 17 століття.

11 квітня 2023 року депутати Волиньради проголосували за заборону діяльності Української православної церкви московського патріархату на території області і рекомендували обласній адміністрації розірвати договори оренди з УПЦ МП. 21 квітня аналогічне рішення також ухвалили депутати Володимирської міської ради.

В березні 2024 під час позачергового засідання сесії стало відомо, що для Свято-Успенського кафедрального собору УПЦ МП у місті Володимирі не планують продовжувати договір про безплатне користування майновим комплексом. Він діяв до 1 липня 2024 року.

3 вересня у Господарському суді області відбулося підготовче засідання у справі щодо звільнення приміщення собору. Тоді відповідач не з'явився у суд і засідання перенесли на 17 вересня.

Довідково: загалом на Волині є 369 релігійних об’єктів культурної спадщини, з яких 136 споруд використовують релігійні громади і організації УПЦ МП, — розповів Суспільному завсектору із питань релігій і національностей облдержадміністрації Василь Гайдук. З початку повномасштабної війни із 583 церков УПЦ МП змінили конфесійну підлеглість 76 релігійних громад. Вони перейшли до Православної церкви України.

Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільного Луцьк.