На Волині померла зв'язкова полковника УПА Клима Савура Ганна Зелена

Ганна Зелена у селі Скулин на Волині, травень 2021-го. Фото: Суспільне Луцьк

На 96-му році життя у селі Скулин на Волині померла колишня зв'язкова полковника Української повстанської армії Клима Савура Ганна Абрамчук (Зелена).

Інформацію про смерть зв'язкової підтвердили у Колодяжненській громаді.

"Це велика втрата для громади і для України. Ганна Йонівна була прикладом мужності, незламності, патріотизму, не просто свідком, а учасником визвольної боротьби українських повстанців. Дуже шкода, що вона не дочекалася омріяної Перемоги України у черговій війні російських загарбників проти нашого народу", — йдеться у повідомленні про смерть зв'язкової.

Вшанувати легендарну упівку закликав режисер української стрічки "Шлях поколінь" Михайло Ухман. Фільм був знятий на основі розповідей Ганни Зеленої.

Що відомо про Ганну Йонівну Абрамчук із позивним "Зелена"

Ганна Зелена народилася 20 квітня 1927 року у селі Скулин, була найменшою в родині Абрамчуків. Дитиною закінчила два класи польської школи.

У 14 років, після того, як німці спалили її село, Ганна Абрамчук вступила до лав української повстанської армії. Після кількох добре виконаних завдань її представили командиру УПА-Північ Климу Савурі. Волинянка склала присягу, стала його зв’язковою.

У 2021 році, під час інтерв'ю Суспільному, Ганна Зелена розповідала, що із повстанцями працювала до 1944-го року. Коли в село прийшла Червона армія, розташування "Золотої роти УПА" здала односельчанка. Неповнолітню Ганну Зелену тоді визнали ворогом народу, військовий трибунал засудив її до 10 років каторги в Норильську і п'яти років позбавлення громадянських прав.

У 1953 році волинянка була учасницею повстання політв’язнів, під час якого отримала важке вогнепальне поранення і інвалідність.

Ганна Зелена на подвір'ї свого будинку у селі Скулин на Волині, травень 2021-го. Фото: Суспільне Луцьк

У засланні зв'язкова УПА зазнала тортур і знущань. Згодом майже все життя в радянському союзі прожила з клеймом "бандерівка".

В останні роки життя літня жінка пережила інсульт, погано говорила, але мала світлу пам'ять і ніколи не відмовляла у проханні розповісти про Українську повстанську армію і боротьбу українців. За Ганною Зеленою доглядали соціальні працівники.

Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільного Луцьк.