Одні чоботи на 4 роки: медсестра з Волині розповіла, як живе на "мінімалку"

.

Лучанка Тетяна Матвійчук 7 років працює молодшою медичною сестрою в обласній психлікарні. Отримує "мінімалку" – 4 тисячі 723 гривні, а "на руки" – три вісімсот. Суспільному жінка розповіла, на чому доводиться економити та як на її життя вплине підвищення з 1 вересня мінімальної заробітної плати на 277 гривень.

З 200 тисяч застрахованих волинян, працюючих в області, 39 тисяч отримують мінімальну зарплату, - розповів заступник керівника обласного управління економічного розвитку та торгівлі Андрій Ткачук. Суспільне дізнавалося, як вижити на мінімалку, та чи вплине чергове підняття на рівень життя волинян.

"Цілий день на ногах і в роботі"
Тетяна Матвійчук дезінфікує процедурний кабінет. Суспільне Волинь

Молодшою медичною сестрою у психлікарні жінка працює останні 7 років. Кожна зміна триває 8 годин. Медсестра готує палати для приймання хворих, прибирає та дезінфікує відділення: "Сидіти нема коли. Так само після процедур нам треба усе прибрати, провітрити, продезінфікувати".

"Моєї зарплати вистачає рівно на сім днів"
Медсестрою Тетяна Матвійчук працює 7 років. Суспільне Волинь

Сімейний бюджет Тетяни Матвійчук розписаний до копійки. У жінки є дві доньки, одна з них студентка. "Це треба платити за проживання в гуртожитку. Хоч, вона на державній формі навчання, але це також потрібно матеріал для студентів придбати. Менша - школярка. Так само і форма, і зошити, і ручки, вся канцелярія і підручники купуються на школу. Звичайно, цих грошей не вистачає", - розповідає медсестра.

В день жінка намагається витрачати не більше 100 гривень. Щомісяця, розповідає, ділить свою "мінімалку" так:

  • 1000 гривень відкладає на комунальні послуги
  • 300 гривень жінка залишає на придбання засобів гігієни
  • 2500 гривень лишається на їжу

Найбільше жінці доводиться економити на харчах. "М’ясо вибирається не найкраще, а дивишся вже в ту суму, щоб вкластися, якісь пів кілограма купити, щоб вистачило і сім’ю прогодувати. А ще ж хочеться дитині хоч цукерку чи морозиво з’їсти. На все треба грошів".

"Це підвищення я думаю, ми не сильно і відчуємо"
Одні чоботи на 4 роки: медсестра з Волині розповіла, як живе на "мінімалку". Суспільне Волинь

Кілька днів тому, розповідає Тетяна Матвійчук, дізналася з новин про підняття мінімальної заробітної плати. З 1 вересня жінка буде отримувати на 277 гривень більше.

З наступної, уже збільшеної зарплатні жінка планує відкласти гроші на нові зимові чоботи. Їх медичка купує раз на 3-4 роки. Зарплати не вистачає, тому, за її словами, доводиться обмежувати себе.

"Це підвищення я думаю, що ми не сильно і відчуємо. Тому що зараз вартість продуктів підвищиться. Зростуть комунальні тарифи. Тому воно буде йти на продукти і на оплату життя. На себе нам не буде що витрачати, на власні потреби", - розповіла Тетяна Матвійчук.

Нині жінка відкладає гроші на нові зимові чоботи. Їх, каже, може собі дозволити придбати раз на 4 роки.

"Рівень мінімальної заробітної плати — це завжди політтехнологія"
Професорка луцького вишу Олена Лютак. Суспільне Волинь

Підвищення мінімальної зарплати збільшить відрахування єдиного соціального внеску, ПДФО, військового збору. Зросте і єдиний податок, який сплачують фізичні особи підприємці. Професорка луцького вишу Олена Лютак каже: це зростання “мінімалки” призведе до збільшення надходження до Державного бюджету на понад мільярд гривень. Інфляції, каже науковиця, не прогнозує.

"Це підняття не є суттєвим, 5-6 %. Це не буде мати таких негативних наслідків. Скоріше за все тут прослідковується тенденція до стимулювання споживчих настроїв.У зв’язку з коронавірусом спостерігаємо, що дуже багато людей втратили роботу, знаходяться на межі. І це таке підняття буде таким стимулом щодо стимулювання розвитку економіки", - каже економістка.

За словами економістки Олени Лютак, рівень заробітної плати повинен зростати пропорційно зростанню економіки. Станом на сьогодні в Україні спостерігається її спад, каже фахівчиня.

В управлінні економічного розвитку та торгівлі Волинської ОДА Суспільному розповіли, крім Тетяни Матвіюк у бюджетній сфері за мінімальну зарплату працює ще 10 тисяч волинян. Медсестра каже: мріє заробляти хоча б 6-7 тисяч гривень. Продовжує: тоді не довелось би економити.

Що відомо

6 серпня президент Володимир Зеленський подав на розгляд парламенту законопроєкт щодо збільшення розміру мінімальної зарплати до 5 000 гривень.

25 серпня Верховна рада підтримала збільшення розміру мінімальної заробітної плати на 277 гривень із 1 вересня 2020 року.

Кабінет міністрів схвалив проєкт постанови про прогноз економічного і соціального розвитку України на 2021-2023 роки.