"Війна – це стрес, а він напряму пов’язаний з онко": як працює медцентр онкології на Волині

Виконувач обов'язків директора медичного центру онкології Юрій Малімон . Фото: Суспільне Луцьк

Торік в обласному медичному центрі онкології пролікували 9 758 пацієнтів, з яких 504 – переселенці з інших областей, – розповів Суспільному виконувач обов'язків директора медцентру Юрій Малімон.

До Всесвітнього дня боротьби проти раку Суспільне поспілкувалося із пацієнтами обласного онкоцентру та лікарями, які розповіли, як війна змінила умови роботи та захворюваність на Волині.

Кількість онкохворих на Волині збільшилась

З початку повномасштабної війни на Волині збільшилася кількість виявлення онко на пізніх стадіях, – каже завідувач хірургічного відділення №2 Володимир Федорчук. Найчастіше виявляють злоякісні утворення шкіри, молочних залоз, рак легень та передміхурової залози.

Минулого року в онкоцентрі провели 4 528 оперативних втручань. Від злоякісних пухлин померли 1 472 хворих. "Війна – це завжди стрес. А він напряму пов'язаний з онкозахворюваністю. І, звичайно, люди, які напряму перебувають в постійному стресі, вони більш схильні до онкозахворюваності", – говорить Юрій Малімон.

Історії пацієнтів онкоцентру

58-мирічна Олена – з Маріуполя Донецької області. Наприкінці минулого року у жінки раптово погіршилося самопочуття. До Луцька через Європу добиралася шість днів. В онкоцентрі переселенку обстежили, нині готують до операції.

"Сюди я потрапила 21 січня. Мене повністю безоплатно обстежили. Надія у мене велика. Перспективи я бачу, тому що мене тут прийняли, як рідну", – говорить пацієнтка.

Пацієнтка онкоцентру Олена. Фото: Суспільне Луцьк

43-річна Галина – мама 15-ти дітей. Жінка в онкоцентрі понад тиждень. Після операції, каже, почувається набагато краще."Відчула болі, поїхала на обстеження і сюди направили робити операцію.Треба все-таки обстежуватися, якщо вчасно, то є і лікування", – говорить Галина.

Пацієнтка онкоцентру Галина. Фото: Суспільне Луцьк

62-річна Катерина — з Маневиччини. Сім років тому у неї видалили злоякісну пухлину в правій молочній залозі. Кілька днів тому жінку знову прооперували. Каже: коли вчасно лікуватись, то є результат.

Пацієнтка онкоцентру Катерина. Фото: Суспільне Луцьк

Як працює онкоцентр в умовах воєнного стану та відключенні світла

Минулого року, попри воєнний стан, онкоцентр ні на день не припиняв свою роботу і надавав медичну допомогу усім, хто за нею звертався, — розповів в.о.директора Юрій Малімон. З перших днів війни у підвалі будівлі обладнали укриття з окремими вентиляцією та генератором, запасом води та необхідних ліків.

А ще – обладнали дві окремі лінії, аби убезпечити онкоцентр від відімкнень електроенергії, відкрили нове хіміотерапевтичне відділення на 50 ліжок та придбали новий мамограф.

Що відомо

  • Протягом 2021 року у Волинському центрі онкології пролікували дев'ять тисяч волинян та провели понад дві тисячі операцій.
  • На початку березня у Волинському центрі онкології призупинили планові операції. Це було пов’язано з тим, що відділення реанімації перенесли у підвальне приміщення, бо часто оголошували повітряну тривогу і важко було спускати пацієнтів, які не могли самостійно пересуватися.

Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільного Луцьк