Перейти до основного змісту

16 місяців переховували єврейську родину: історія Праведників народів світу з Волині

Брати Степан і Яків Карпіки з Волині — Праведники народів світу. Суспільне Волинь

Волиняни із села Раків Ліс Степан та Йосип Карпіки 1995 року отримали звання Праведників народів світуПраведники народів світу – почесне звання, що присуджується державою Ізраїль тим, хто в роки Другої світової війни в окупованій нацистами Європі рятував євреїв від знищення. . У роки Другої світової війни їхня родина впродовж 16 місяців переховувала від розстрілів єврейську сім'ю Гольштейнів.

Праведники народів світу Степан та Йосип Карпіки — нині покійні.

Брати Степан та Йосип Карпіки. Суспільне Волинь

У селі Раків Ліс Суспільне побувало у 2022 році. Тоді дружина Степана Ольга розповіла: побралися зі чоловіком у 1957 році й одразу ж дізналася сімейну історію.

Це сталося у жовтні 1942 року. Тоді у будинку Карпіки прихистили сім’ю Гольштейнів. Подружжя Янкеля та Сари з двома малолітніми синами втекли з Камінь-Каширського гетто. Спочатку переховувалися у знайомих у селі Осівці, але там відчули небезпеку. Вночі рушили до села Раків Ліс і постукали у першу ж оселю – так втрапили до української родини Карпіків.

Єврейську родину волиняни переховували впродовж 16 місяців у різних господарчих приміщеннях, зокрема, й в льосі.

Льох, у якому Карпіки переховували єврейську родину. Суспільне Волинь

Односельці знали, що Карпіки врятували і переховують єврейську родину, але ніхто не видав їх ворогам. У лютому 44-го року сім’я Гольштейнів повернулась додому у Камінь-Каширський, а згодом виїхали до Ізраїлю. Після тих подій родина Карпіків завжди підтримувала стосунки з Гольштейнами.

Довідково: 27 січня — Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Цей День проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року, яку підписали 100 держав, в пам’ять про жертв нацистського терору під час Другої світової війни. Україна на державному рівні приєдналася до відзначення цієї міжнародної дати у 2012 році.

Що відомо про відзначення Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту

14 травня 2021 року в Україні вперше вшанували пам’ять людей, які, ризикуючи своїм життям, рятували євреїв під час Голокосту в роки Другої світової війни. 11 вересня того ж року уряд призначив довічні стипендії 26 українцям, які рятували євреїв на території України під час Голокосту у роки Другої світової війни. Серед них були двоє волинян.

Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільне Луцьк. Також ми є у WhatsApp.

Топ дня
Вибір редакції