Печерський райсуд Києва відмовив у зміні запобіжного заходу полковнику Іллі Лапіну у справі про неналежну організацію оборони півночі Харківщини в травні 2024 році. Його підозрюють у неналежному виконанні службових обов'язків та залишенні поля бою. Лапін оголосив про безстрокове голодування.
Про це 26 березня повідомляє кореспондент Суспільного.
Про зміну запобіжного заходу клопотали адвокати Іллі Лапіна. Розглянути його в Печерському райсуді мали 19 березня, однак тоді прокурор заявив про відвід судді.
"Прокурор заявив абсолютно необгрунтований відвід слідчого судді, що відтягнуло розгляд справи аж до 26 березня", — сказав захисник екскомандира батальйону Ілля Воробйов.
Зазначається, що у цьому засіданні прокурор просив залишити клопотання про зміну запобіжного заходу Лапіну без розгляду, оскільки в матеріалах справи не з’явилося нових обставин. Адвокат Євгеній Скуратівський із цим не погодився. За його словами, Київська міська медична частина державної кримінально-виконавчої служби надала письмову відповідь, що через обмежені можливості не можуть провести полковнику Лапіну низку обстежень: аналіз крові на гемоглобін та рівень інсуліну, УЗД.
"Прошу вважати це додатковими і новими обставинами, які мають сьогодні розглядатися в межах нашого клопотання. Підстав, щоб залишити наше клопотання без розгляду немає", — сказав захисник.
З ним погодилась і суддя. Також прокурор просив про закрите судове засідання, щоб не розголошувати таємні дані.
"Будуть досліджуватися обставини проведення військових заходів оборонного характеру, документи військових частин, які міститимуть інформацію про особовий склад, адресу місцезнаходження, відомості про систему бойової, мобілізаційної готовності, рівень готовності військ в цілому. Вказані документи в переважній більшості є інформацією для службового користування. З огляду на введений на території України воєнний стан, а також у зв'язку з можливістю використання інформації державою-агресором в рамках постійної інформаційно-психологічної операції проти нашої держави, прошу провести судовий розгляд у закритому судовому засіданні", — зазначив прокурор.
У свою чергу адвокати переконують, що у справі немає документів з грифами "секретно" або ж "для службового користування".
"В ЗМІ, по телебаченню висвітлюється цей процес. І я не вважаю, що люди не мають знати, як відбувається цей процес. Я за те, щоб засідання було відкритим", — сказав Лапін.
Надалі суддя продовжила розгляд у відкритому режимі. Захисники просили віддати Іллю Лапіна на поруки через погіршення стану здоров'я, відсутність ризиків та "вину прокурора": поручителями виступили, зокрема двоє народних депутатів від фракції "Європейська солідарність", одна з поручительок зголосилася надати Лапіну свій будинок для перебування під домашнім арештом.
За словами адвоката Воробйова, Лапін перебуває на стаціонарному лікуванні в ізоляторі, проте потребує якісного медичного нагляду та лікування, який не можуть надати у санчастині СІЗО.
"Під час минулого засідання у нього підвищився тиск. Двічі викликалася швидка: тиск 200 на 100 і 180 на 100. У Лапіна констатована гіпертонічна хвороба третього ступеня, тобто найвищий ступінь серцево-судинного ризику. В нього ішемічна хвороба серця, дифузний кардіосклероз, тобто, серце вже пошкоджено, повноцінно не виконує свої функції. В нього постійне критичне підвищення артеріального тиску, яке у сукупності, може спричинити інсульт або інфаркт. В умовах тримання під вартою надати кваліфіковану медичну допомогу немає можливості", — сказав адвокат Євгеній Скуратівський.
За словами адвокатів Лапіна, його підозрюють у неналежному виконанні службових обов'язків та залишенні поля бою. Слідство розслідує, зокрема 4 епізоди, щодо Лапіна:
- не сформував рішення про кругову оборону та підготовку відповідних документів
- не сформував рішення про створення вогневих позицій і опорних пунктів, не контролював їхнє облаштування
- не перебував на командному пункті
- дав наказ на відхід підрозділу.
"Кругова оборона — ця теза не відповідає дійсності і спростовується замислом ведення оборонного бою, який надає сторона обвинувачення. Позиції і опорні пункти — також не відповідає дійсності і спростовується так само замислом ведення бою. В розділі третьому детально описано, які позиції необхідні, де вони мають бути, тобто чіткі координати цих позицій. Третє, Ілля Євгенович був на командному пункті. Більше того, це підтверджується журналом ведення бою і показаннями свідків", — сказав адвокат Воробйов.
На мапі Deep State адвокати показували судді існування вогневих позицій для бійців та оборону, яку займав батальйон під командуванням Лапіна. Адвокати переконували, що населений пункт, який мав обороняти батальйон під командуванням Лапіна був вкрай у невигідному положенні: розташовувався за 200 метрів до кордону з Росією, до того ж всі панівні висоти займали росіяни. Окрім цього, батальйон, за словами Воробйова, не мав необхідних засобів для відбиття атак.
"Ворог міг абсолютно спокійно бачити, що відбувається на позиціях і він їх повністю прострілював. Крім того, у нас (415-го стрілецького батальйону — ред.) бракувало засобів для ефективного ураження противника. Ворог безперешкодно виставляв танки, обстрілював наші позиції, прямою наводкою, а ми не могли цьому нічого протиставити. Стрілецький батальйон, по суті немає жодного важкого озброєння. Єдине, чим він озброєний, це по суті, стрілецька зброя, деякі види ручних гранатометів, два міномета, один з яких заклинив під час ведення бою 10 травня. Це також є у відповідному журналі ведення бою", — сказав адвокат.
Він також зауважив, що долучив у матеріали справи журнал будівництва фортифікацій, де щоденно із фотографіями повідомлялось про виконання робіт, однак без будівельної техніки. Адже її знищували росіські дрони. З 16 одиниць будтехніки, яка була в бригаді — батальйону Лапіна виділили 6, з яких у робочому стані була тільки одна.
Також, як стверджує адвокат Воробйов, батальйон був у небоєздатному стані — чисельність складала 39%. Після цих слів суддя Шапутько закрила засідання, адже на її думку, адвокат почав розголошувати матеріали, що містять таємницю.
Після нарадчої кімнати у зімін запобіжного заходу Лапіну суддя відмовила, та зобов’язала Київське СІЗО забезпечити його лікування у медзакладі під супроводом конвою. Рішення оскарженню не підлягає.
У відповідь на несправедливе, на думку Лапіна, рішення суду екскомандир батальйону оголосив безстрокове голодування.
Раніше повідомлялося, що під час засідання 20 березня суд відмовився відпустити Лапіна на поруки, його залишили під вартою до 17 травня без права внесення застави.
Що відомо про наступ Росії на півночі Харківщини у 2024 році
Повторний наступ армії РФ на північ Харківщини розпочався вранці 10 травня 2024 року. Російські війська змогли захопити частину Вовчанської та Липецької громади. В ході боїв та атак РФ Вовчанськ був знищений обстрілами. На січень 2025 року частини цих громад лишаються окупованими.
Внаслідок повторного наступу РФ на північ Харківщини жителям Вовчанської та Липецької громад довелося евакуюватися.