Господарський суд Києва скасував право власності приватного підприємства на частину флігеля садиби Терещенків площею158 квадратних метрів і повернув її територіальній громаді міста. Прокурори довели в суді, що передача будівлі у приватну власність була незаконною.
Про це повідомляє пресслужба Київської міської прокуратури.
У відомстві зазначили, що будівлі садиби є пам'яткою культурної спадщини. Тому не підлягали відчуженню з комунальної власності згідно з законом "Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини".
Попри це у 2006-2008 роках садибу та її флігель віддали приватним власникам. Протягом 19 років новий власник так і не провів реставрацію, через що пам'ятка архітектури почала руйнуватися, зазначається у повідомленні.
Прокуратура наполягала, що будівля має залишатися у комунальній власності, і суд підтримав цю позицію.
Що відомо про садибу Терещенків
Садиба Терещенків є пам'яткою архітектури місцевого значення. Вона побудована у 1874-1875 роках за проєктом архітектора В. Краузе у стилі неоготика.
Пам’ятка архітектури взята на облік рішенням Київради в 1986 році. У 1998 році взято на облік також флігель як щойно виявлений об’єкт культурної спадщини.
У 2007 році садибу, площа якої становить понад 1000 квадратних метрів, передали приватному товариству – ПАТ "Центрелеватормлинбуд" – за інвестиційним договором, з умовою провести реставрацію пам’ятки. Проте майже 15 років будівля знаходиться у занедбаному стані, що може призвести до її фактичного знищення.
За рішенням Верховного Суду України від 12 вересня 2023 року частину будинку Терещенків на бульварі Тараса Шевченка повернули територіальній громаді Києва.
В грудні 2023 року Садибу Терещенків на бульварі Тараса Шевченка, 34, повернули до комунальної власності Києва після понад 2,5 років судових спорів. Тоді повідомили про намір її реставрувати, щоб зберегти пам'ятку архітектури.
В червні 2024 року у Києві розпочалася реставрація брами садиби Олександра Терещенка на вулиці Скоропадського, 7.