Сьогодні зранку, 6 березня, у Києві родичі, близькі та знайомі полонених вийшли на мирний мітинг. Люди зібралися на підтримку полонених, які перебувають у Чечні.
Про це повідомляє кореспондент Суспільного.
Учасники акції зібралися біля Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими з вимогою повернути їхніх близьких, які перебувають у Чечні. За їхніми словами, останній обмін відбувся ще в червні 2023 року. Відтоді жодного українського захисника звідти не повернули.
Люди стояли із прапорами бригад, фотографіями, плакатами, а також у одязі із написами: "Поверніть наших рідних із Чечні", "У полоні день за рік", "Поверніть мого тата з чеченського полону", "Поверніть моє життя із чеченського полону", "Кожен із них — це чиясь родина! Поверніть їх із чеченського полону", "Вони мають обіймати своїх дітей, а не жити у полоні" тощо.
"Ми прийшли, щоб їхні голоси (полонених — ред.) були почуті, щоб про них не забували, щоб їхнє поверннення стало пріоритетом. Там залишаються сотні наших захисників — поранені, хворі знесилені, але незламні. І сьогодні вони потребують підтримки, наших дій, нашого голосу. Ми знаємо, що поверненя полонених, складний процес, але ми також знаємо, що коли є політична воля, коли є єдність — результат можливий. Ми вимагаємо активізації процесу обміну", — сказав один із учасників акції.
Учасниця акції Розана розповіла, що вийшла на підтримку свого сина Назара. Хлопець потрапив у полон 11 лютого минулого року у Авдіївці. Наразі він — наймолодший полонений, який знаходиться в Чечні.
"Йому 3 березня виповнилося 20 років. Йому дали подзвонити — подарунок, типу, зробили на День народження. Просять хлопці про швидший обмін. Щоб все робилося, щоб виходили на акції, писали скрізь. Тримається (син — ред.), намагається не падати духом", — сказала Розана.
"Стою за свого сина, щоб повернути його додому. Він знаходиться у полоні із 12 лютого 2024 року. Один раз телефонував. Хочу дуже сина повернути додому. Дуже тяжко. Чекаємо, віримо, що повернемо", — сказала Світлана.
Учасниця акції Наталя розповіла, що її чоловік служив на Покровському напрямку на Донеччині. Завтра виповниться 18 місяців, як він знаходиться у полоні.
"Ми звертаємося до влади, до держави нашої, щоб швидше повертали наших чоловіків додому. Тому що вже дуже багато часу минуло. Дуже просимо допомоги повернути наших рідних", — сказала Наталя.
Ще одна учасниця акції Надія розказала, що її чоловік потрапив у полон 4 березня 2023 року. Жінці відомо, що він був поранений і відтоді вона більше нічого про нього не знає.
"Син зник безвісти 23 вересня, Донецька область, Покровський район, село Українське. 4 грудня ми по соцмережах знайшли, що він знаходиться у полоні у Чечні. Він офіцер у нас. Ми дуже прохаємо всю владу, всіх, щоб нас почули. Ми хочемо бачити, щоб наші діти були вдома", — сказала Тетяна Степанівна.
Марія вийшла на підтримку брата, він служив на Харківщині і потрапив у полон 20 травня 2024 року.
"Дуже прошу нашу владу допомогти повернути наших рідних. У кожного із них є своя сім'я, є маленькі діти, є батьки, які дуже чекають на них", — сказала Марія.
Учасниця акції Ія розповіла, що її чоловік служив на Авдіївському напрямку біля Водяного. Він потрапив у полон два роки тому 4 квітня.
"Наш координаційний штаб нічого нам не каже, як ведуться переговори стосовно наших хлопців. Мій чоловік приїхав з-за кордону захищати Батьківщину. І тепер його не хочуть повертати додому вже 2 роки. Тому ми дуже просимо усіх — допоможіть нам повернути хлопців з полону. І мета нашої акції, щоб нас почули і допомогли нам", — сказала Ія.
Жінка також розповіла, що подібні акції вони влаштовують у різних районах Києва, а також в інших містах України. На завтра запланували мирну акцію біля Верховної Ради. Учасники акції, кажуть, що будуть виходити, поки усі рідні не повернуться додому.
За інформацією Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими наразі відомо про понад 150 українських військовослужбовців, які можуть перебувати на території Чечні.
36 українських військовополонених знаходяться у статусі "пошук особи", та решта — підтверджені з різних джерел, зазначають у Координаційному штабі. За їхніми словами, Міжнародний комітет Червоного Хреста не підтверджує перебування в полоні українців на території Чечні.
Також Координаційному штабу не відомо про відвідання цією гуманітарною організацією українських полонених у Чечні. У Штабі зауважили, що військові Сил оборони України потрапляють у полон з різних ділянок фронту. Їх передають у Чечню вже потім, після вивезення на територію Росії. Україна не отримувала від Чечні окремих запитів щодо обміну військовополонених, повідомили у Штабі.
Що відомо про обміни полоненими
5 лютого Україна і РФ провели обмін полоненими у форматі 150 на 150. Серед звільнених — воїни Військово-Морських сил, які потрапили в полон у Маріуполі та Запорізькій області, Повітряних сил, військові Десантно-штурмових та Сухопутних військ, 22 нацгвардійців, 19 прикордонників, тероборонівці, а також поліцейський.
30 грудня 2024 року відбувся обмін полоненими між Україною та Росією в результаті якого з російського полону повернули 187 військовослужбовців ЗСУ, а також двох цивільних. Це 59-й обмін з початку повномасштабного вторгнення Росії. Серед звільнених — захисники "Азовсталі", військовослужбовці з Чорнобильської АЕС та острова Зміїний, а також бійці, які потрапили в полон на різних напрямках фронту.
Загалом з 2022 року з Росії вдалося повернути 3956 українців. За 2024 рік вдалося повернути з російського полону додому в Україну 1358 людей, повідомив президент України Володимир Зеленський.
В Україні в Реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин станом на кінець вересня 2024 року є дані про 55 тисяч людей.
10 лютого стало відомо, що співробітники російської Федеральної служби виконання покарань (ФСІН) мали доручення від керівництва катувати українських військовополонених через кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року.
Медійна ініціатива за права людини повідомляє про 140 місць утримання у полоні українських військових та цивільних громадян як на території Росії, так і на тимчасово окупованих територіях України.
14 лютого цього року у рамках репатріаційних заходів Україна повернула тіла 757 загиблих захисників. 8 листопада торік — повернули тіла 563 полеглих оборонців. 18 жовтня також вдалося повернути тіла 501 загиблого українського військового.