Перейти до основного змісту

Чому первоцвіти — поганий подарунок. Еколог та біолог розповіли про особливості весняних квітів Київщини

Ексклюзивно
Сон-трава. Національний природний парк Голосіївський/Facebook

Первоцвіти запускають весняну екосистему, більшість з них занесена у Червону книгу. Вони можуть розтоплювати сніг та дають першу роботу бджолам.

Суспільне дізналось, як відрізнити пролісок від підсніжника, чому не можна з'їсти черемшу з власного городу та як виграти смартфон, висадивши квіти в лісі.

Підсніжники. Pixabay

Можна подумати, що незаконний продаж первоцвітів на ринку з настанням весни — єдина причина їхнього зникнення. Проте не зовсім так.

Насправді на це більше впливає знищення місця їхнього проростання, розповідає еколог та голова КЕКЦКиївський еколого-культурний центр Володимир Борейко. Йдеться про рубки лісу та розорювання земель.

"Під селом Сніжки зростає велика популяція підсніжників. Є кілька місць, де лісники не просто рубали дерева, а й поливали гербіцидами, щоб знищити кропиву. Проте разом із нею знищили всі рослини", — розповів він.

Де на Київщині шукати первоцвіти

Ці квіти мають невеликий період цвітіння, тож для фотографії потрібно ловити момент. Найбільше первоцвітів у Голосіївському лісі можна знайти, допоки на деревах не з'явилось листя, пояснює доцент кафедри біології рослин КНУ імені Тараса Шевченка, біолог Олена Вашека.

Підсніжник росте переважно на півдні області в ясеневих, дубових лісах та балкахЯр з пологими схилами. Обмін речовин рослини дозволяє розтоплювати навколо себе сніг.

Поблизу Києва підсніжників майже немає: лісники засадили сосною практично всю область, зауважив Борейко. Ці квіти завжди білого кольору, тоді як проліски — синього.

Натомість соснові ліси — рай для сон-трави, яка цвіте у квітні-травні. Її багато в Дарницькому та Святошинському лісопаркових господарствах та у Конча-Заспі. А минулого року одну з найбільших популяцій в регіоні виявили біля Обухова.

Сон лучний. Суспільне Черкаси - Катерина Криниця

Сон-трава. Суспільне Черкаси - Катерина Криниця

Ще вона, як і брандушка, полюбляє балки. Зараз в Київській області, розказує Борейко, знають лише два місця, де вона росте. А рябчик можна побачити на берегах річки Рось, бо він зростає переважно на луках.

"Для підсніжників на Київщині ми створили 20 нових заказників за останні п'ять років. Два заказника для брандушки. Близько десяти для сон-трави та п'ять-шість для рябчика", — поділився здобутками еколог.
Брандушки. Київський еколого-культурний центр

Рябчики. Фото Тетяни Буряк та Оксани Ісарик

Київський еколого-культурний центр протягом 2024-го року ініціював створення близько 40-ка заповідних об'єктів у декількох областях України.

Чому первоцвіти потребують особливого захисту

По-перше, первоцвіти — перші квіти, звідки комахи збирають пилок. Ще вони можуть стати джерелом нектару для меду, адже акації та липи цвітуть пізніше.

Деякі з первоцвітів дуже чутливі до навколишніх умов. Наприклад, насінню проліски та підсніжника потрібно два-три роки тільки на те, щоб утворити цибулину.

При цьому навіть зірваний листок може стати причиною загибелі рослини. А в сон-трави взагалі дуже низька схожість насіння.

Підсніжники. Фото: Суспільне Черкаси / Анастасія Столбова
"Висадити рослини ще не означає відновити популяцію. Треба дочекатись, щоб вони могли самовідтворюватись. Для цього потрібна низка умов, як вологий ґрунт на початку літа", — говорить Вашека.

Рябчик важко підсаджувати, адже більшість луків розорені або забудовані котеджами, пояснює Борейко. Ще він додає, що від початкової площі українських степів залишилося 2-3% через втручання людини.

"Нові осередки сон-трави та інших рідкісних рослин знаходимо переважно у степовій балці", — зауважив еколог.
Розорювання степових схилів з червонокнижними рослинами в Миколаївській області. КЕКЦ/Facebook

А от черемшу та підсніжники розмножити відносно легко. Зокрема, зараз КЕКЦ проводить серед школярів конкурс: підсніжникиЙдеться про підсніжник звичайний Galanthus nivalis, які люди викопали та висадили в себе на ділянці, пропонують повернути назад до лісу. За це можна виграти смартфон.

Чи потрібно залишати черемші червонокнижний статус, обговорюють в професійній спільноті. Сама Червона книга перевидається кожні 10 років.

Останнє видання мало вийти у 2019-му, але зіштовхнулося із фінансовими проблемами. Тож зірвати черемшу в салат не можна, навіть якщо особисто виростили її на своєму городі.

Черемша. Суспільне Кропивницький

Чим загрожує торгівля первоцвітами

За продаж первоцвітів з Червоної книги передбачена адміністративна відповідальність, і для покупця також. Наприклад, штраф становить від 1700 до 3655 гривень.

"Є сортові рослини тих самих родів, які легше розмножуються та квітнуть яскравіше. Їх можна продавати, але при цьому ви не порушуєте екосистему, виймаючи звідти компонент", — наголошує Олена Вашека.

Нині на Київщині триває щорічна операція "Первоцвіт". Поліція та Держекоінспекція проводять рейди, щоб попередити незаконний продаж рослин.

Тож первоцвіти, як подарунок, можна з легкістю замінити суміжними видами, котрі не перебувають на межі зникнення. У минулі роки найбільше їх вирізали напередодні 8 березня, з яким підсніжники найбільше асоціюються.

Ще червонокнижні квіти потребують державних програм для відновлення. Як варіант, Володимир Борейко пропонує вирощувати первоцвіти в ботанічних садах, а потім пересаджувати їх в природне середовище.

Топ дня
Вибір редакції