У Києві родичі військовослужбовців сьогодні, 25 лютого, вкотре вийшли безстрокову акцію за встановлення чітких термінів служби. Спершу зібралися на площі Івана Франка в середмісті столиці, а потім вирушили до Верховної Ради.
Про це повідомляє кореспондент Суспільного.
Кількадесят людей, здебільшого дружини і матері військовиків, приїхали з різних регіонів України. Вони тримали в руках плакати з написами "Захисники не раби", "Чіткі терміни служи — подяка захисникам, мотивація мобілізації", "Чи могли б ви працювати на роботі, не знаючи, коли підете додому? А військові саме так і воюють".
За словами учасників акції, їхні рідні воюють на фронті вже три роки і не знають, коли повернуться додому. Вони втомилися не лише фізично, але й морально. Тому, кажуть учасники акції, необхідно якнайшвидше на законодавчому рівні встановити чіткі терміни військової служби.
"Чіткі терміни служби, щоб чоловіки знали: ось три роки вони там (на передовій — ред.) повинні бути і через три роки заміна. І це буде вмотивованість якась, і у хлопців, і дівчат. А вони там сидять і вони не знають коли повернуться додому. Вони вже і фізично і морально на межі", — сказала одна з мітингувальниць.
16 вересня торік біля Кабміну розпочався безстроковий пікет за встановлення чітких термінів військової служби. На мітинг вийшли близько десятка жінок з різних регіонів України — обіцяли збиратися в центрі міста щодня.
Що відомо про демобілізацію
У грудні 2023 року міністр оборони Рустем Умєров в інтерв'ю Суспільному сказав, що міністерство працює над встановленням чітких термінів служби для військовослужбовців.
11 квітня цьогоріч Верховна рада України в другому читанні ухвалила законопроєкт про мобілізацію №10449 — без норми про демобілізацію. Перед розглядом закону в другому читанні з його редакції за зверненням головнокомандувача ЗСУ Сирського та міністра оборони Умєрова прибрали положення, що встановлювало демобілізацію через 36 місяців служби.
Питання демобілізації мають розглянути в окремому законопроєкті, який в розробці, повідомили в Міноборони в квітні цього року. Тоді речник міністерства Дмитро Лазуткін заявив, що першу версію законопроєкту мають подати до парламенту "протягом найближчих місяців". Однак станом на вересень цей законопроєкт так і не подали до Верховної ради.
14 листопада членкиня оборонного комітету Верховної ради Соломія Бобровська повідомила Суспільному, що Міноборони планував до 18 грудня підготувати законопроєкт, який мав би визначити порядок і умови звільнення військових зі служби.