9 лютого 2025 року у Києві на Європейській площі відбулась акція на підтримку українських воїнів, які потрапили у російський полон та зникли безвісти на фронті. Кожні вихідні рідні та друзі бранців, а також просто небайдужі кияни збираються на різних локаціях, аби нагадати владі та суспільству про тих, хто боронив країну, а зараз потерпає у неволі від голоду та тортур.
Про це повідомляє з місця події кореспондентка Суспільного.
Серед тих, хто прийшов на пікет, щоб підтримати полонених — військовослужбовець Іван Бочкарьов. Як це бути російським бранцем, чоловік він відчув на собі. Він потрапив у полон, коли виходив з побратимами з Азовсталі у травні 2022.
"Ми все будували собі ілюзії по Женевських конвенціях, але кожен день в полоні я знімав рожеві окуляри, я не думав, що є настільки жорстокі люди. Нас катували й під впливом цих катувань, вішали вбивство мирного населення, руйнацію інфраструктури. В справі навіть не було вказано, хто ці люди.На мене повісили вбивства трьох цивільних маріупольських. Мене засудили на 29 років, тоді в самозваній ДНР відбувались так звані судилища. Я два з половиною роки був у полоні”, — розповів колишній військовополонений Іван Бочкарьов.
Торік у жовтні Івана обміняли й відтоді, розповів, він є постійним учасником акцій. За його словами, тут всі один одному велика родина.
З плакатом, на якому надпис із закликом повернути сина, прийшла на акцію Наталя. Окупанти забрали в жінки дім в Маріуполі й тримають у полоні найріднішу людину.
"В мене син в полоні 33 місяці, він захисник Азовсталі, зі слів звільнених, його прізвище чули, але його ніхто не бачив. Мій син Максим, прикордонник, служить ще з 1990 року. Я сюди приходжу щонеділі. От бачите, минулого тижня 150 військових повернулись, може наступного обміну і мій син приїде”, — ділиться мама військовополоненого Наталя.
Підтримати рідних, чиї захисники в полоні прийшла сьогодні Марія з сином. ЇЇ тато і дідусь Дмитрика виконав свій останній політ в Маріуполі.
"Стоїмо з сином і намагаємось повернути решту хлопців за яких боровся тато, які боролись за нас і мають бути вдома", — говорить Марія.
Учасники акції розповідали, що останній обмін, який відбувся 5 лютого, коли 150 захисників повернулись додому, додає їм сили й віри, що у списках наступного обміну вони побачать й імена та прізвища своїх рідних.
Що відомо про обміни полоненими
5 лютого Україна і РФ провели обмін полоненими у форматі 150 на 150. Серед звільнених — воїни Військово-Морських сил, які потрапили в полон у Маріуполі та Запорізькій області, Повітряних сил, військові Десантно-штурмових та Сухопутних військ, 22 нацгвардійців, 19 прикордонників, тероборонівці, а також поліцейський.
30 грудня 2024 року відбувся обмін полоненими між Україною та Росією в результаті якого з російського полону повернули 187 військовослужбовців ЗСУ, а також двох цивільних. Це 59-й обмін з початку повномасштабного вторгнення Росії. Серед звільнених — захисники "Азовсталі", військовослужбовці з Чорнобильської АЕС та острова Зміїний, а також бійці, які потрапили в полон на різних напрямках фронту.
Загалом з 2022 року з Росії вдалося повернути 3956 українців. За 2024 рік вдалося повернути з російського полону додому в Україну 1358 людей, повідомив президент України Володимир Зеленський..
В Україні в Реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин станом на кінець вересня 2024 року є дані про 55 тисяч людей. 8 листопада в Україну повернули тіла 563 полеглих оборонців. 18 жовтня також вдалося повернути тіла 501 загиблого українського військового.