Перейти до основного змісту

Земельна корупція у Києві: заступника голови КМДА відправили під варту, обрані запобіжні заходи й іншим посадовцям

Оновлено
Заступник голови КМДА Петро Оленич в залі суду, де йому обирають запобіжний захід у справі про корупцію. Суспільне новини/Нікіта Галка

7 лютого 2025 року Вищий антикорупційний суд обирав запобіжні заходи підозрюваним у земельній корупції столичним посадовцям. Зокрема, заступника голови Київської міської держадміністрації Петра Оленича суд відправив під варту на два місяці — до 6 квітня, із можливістю внесення 15 мільйонів гривень застави.

Про це повідомляє з місця події кореспондент Суспільного.

Засідання проходили у закритому режимі.

Клопотала про проведення засідання у закритому режимі сторона обвинувачення.

На початку судового засідання, де обирають запобіжний захід заступнику голови КМДА Петру Оленичу, прокурор, зокрема, сказав, що усі слідчі дії проводилися негласно, аби причетні до корупції посадовці не могли впливати на перебіг розслідування.

"Всі матеріали клопотанням всі докази, якими обвинувачення буде оперувати, в тому числі ті, що обґрунтовують підозру та ризики — всі вони ґрунтуються на матеріалах негласних слідчих розшукових дій. На даний час не надано правову оцінку широкому колу осіб. Публічне висвітлення, дані осіб, прізвища перешкоджатимуть досудовому розслідуванню та встановленню істини", — аргументував свою позицію прокурор.

За словами прокурора, обвинувачення планує долучити протокол допиту одного з підозрюваних, який 6 лютого виявив бажання співпрацювати зі слідством і надав покази, які підтверджують обставини, висвітлені в підозрі.

Прокурор також розповів, що напередодні, 6 лютого, було проведено понад 80 обшуків. Це було зумовлено тим, що коли підозрювані дізналися про те, що готуються обшуки, то почали вживати активних заходів для знищення доказів, переховування інших осіб.

"Гласний розгляд перешкоджатиме встановлення істини. Створить загрозу для свідків, знищення доказів. Прошу прийняти рішення про закритий судовий режим", — наголосив прокурор.

Адвокат підозрюваного у корупції заступника голови КМДА Оленича заперечував проти проведення судового засідання у закритому режимі.

"Ми категорично заперечуємо. Тому що ця судова справа… тут немає ніякої таємниці. Вчора у ЗМІ були відомі, вся преса називала прізвища... На сайті НАБУ за медійним голосом вже все прокоментовано. Яка таємниця судового слідства? Про що ви говорите?", — сказав адвокат.

Суд задовольнив клопотання сторони обвинувачення й ухвалив рішення про проведення засідання у закритому режимі.

Обрані запобіжні заходи іншим підозрюваним

Як повідомили у ВАКС кореспонденту Суспільного, голову комісії Київської міської ради з питань земельних відносин Михайла Терентьєва також взяли під варту з можливістю внесення застави у майже 20 мільйонів гривень.

Увечері 7 лютого пресслужба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури також повідомила, що судді Вищого антикорупційного суду взяли під варту з можливістю внесення 50 мільйонів гривень застави члена постійної комісії Київської міськради з питань архітектури, містопланування та земельних відносин, депутата Київської міськради. Прізвища підозрюваного, традиційно, не називають, але ймовірно йдеться про Олену Марченко, яка, за даними джерел Суспільного, є фігурантом справи.

Також суд застосував запобіжні заходи до ще для двох підозрюваних. Їх у САП називають пособниками. Один з фігурантів обіймає посаду першого заступника начальника КП "Спецжитлофонд", а інший, за даними слідства, сприяв злочинній організації у веденні бухгалтерії. Їх взяли під варту з альтернативою внесення 4,5 млн грн та 8 млн грн відповідно.

Що передувало

6 лютого, НАБУ та САП провели операцію "Чисте місто" для викриття причетних столичних посадовців до корупції в земельній та бюджетній сферах міста. За даними слідства, учасники схеми знаходили перспективні земельні ділянки та реєстрували на підконтрольних осіб право власності на споруди, яких там ніколи не існувало. Надалі до міськради подавали заяви про надання права власності для обслуговування цих споруд, що давало змогу уникати торгів.

Джерела Суспільного розповіли, що серед підозрюваних: ексдепутат Київради Денис Комарницький, заступник голови КМДА Петро Оленич, голова комісії з земельних питань Михайло Терентьєв, член комісії Олена Марченко та інші учасники.

Обшуки тривають

Сьогодні, 7 лютого, у будівлі Київської міської державної адміністрації правоохоронці також проводять обшуки. Дозвіл на це дав Печерського райсуд своєю ухвалою 28 січня. Йдеться про можливі зловживання службовців, щодо відчуження майна територіальної громади міста ще у 2009 році.

Коментар міського голови Віталій Кличка

"Влада столиці співпрацює з правоохоронними органами, надає всі необхідні документи. І зацікавлена у встановленні правди та розраховує на обʼєктивне й неупереджене розслідування", — запевнив очільник Києва, коментуючи обшуки й можливі корупційні дії столичних посадовців.

За його словами, рішення по земельних питаннях, про які йдеться, ухвалювали згідно з регламентом і їх підтримували представники всіх фракцій (політичних сил) Київради — і при розгляді на комісіях, і в сесійній залі.

Топ дня
Вибір редакції