Перейти до основного змісту

"Це єдина організація, яка може до них навідатись". Родичі полонених та зниклих військових зібралися в Києві біля МКЧХ

Родичі військовополонених і зниклих безвісти зібралися біля офісу міжнародного комітету Червоного Хреста в Києві, 7 лютого 2025 р. Cуспільне/Анна Сергієць

У Києві родичі та близькі військовополонених і зниклих безвісти зібралися біля офісу міжнародного комітету Червоного Хреста.

Про це 7 лютого повідомляє кореспондентка Суспільного.

Декілька десятків людей зібралися під будівлею з вимогою, аби МКЧХ сприяв поверненню військових додому, а також відвідував полонених у місцях позбавлення волі на території РФ.

За словами учасників акції, представники Червоного хреста запрошували кожного індивідуально на розмову до офісу.

Родичі військовополонених і зниклих безвісти зібралися біля офісу міжнародного комітету Червоного Хреста в Києві, 7 лютого 2025 р. Cуспільне/Анна Сегієць

Мама військового з 132-го окремого розвідбатальйону каже, що він зник безвісти в березні 2023 року на Запорізькому напрямку.

"Після початку контрнаступу хлопців з підрозділу немає навіть в російських пабліках. Ми розуміємо, що не без втрат, але ж не можуть вони всі лежати на полі бою. Хтось має бути в полон", — говорить вона.

Жінка додала, що під час індивідуальної консультації її сина таки знайшли з третьої спроби у списках.

Родичі військовополонених і зниклих безвісти зібралися біля офісу міжнародного комітету Червоного Хреста в Києві, 7 лютого 2025 р. Cуспільне/Анна Сергієць

Чоловік Тетяни з 95-ї ОДШБр зник рік тому. Вона приїздить декілька разів на місяць до столиці на подібні акції.

"Наших хлопців повертають в страшному стані, повертають закатовані тіла тих, хто був у полоні. А російським полоненим в нас дозволили дзвінки", — зазначає Тетяна.
"Я другий рік не можу знайти, де знаходиться мій чоловік. Вчора отримала інформацію, начебто вивезли в Пермський край. Єдина організація, яка може до них навідатись, каже, що їх не пускають", — додає Катерина, дружина морського прикордонника та захисника Маріуполя.
Родичі військовополонених і зниклих безвісти зібралися біля офісу міжнародного комітету Червоного Хреста в Києві, 7 лютого 2025 р. Cуспільне/Анна Сергієць

Зі слів звільнених з полону Віра дізналась, що її дядько перебуває в полоні, хоча про його долю не знає вже три роки. Також майже рік тому в неї зник безвісти чоловік.

"Нам відомо про 186 місць утримання полонених, серед яких є безвісти зниклі, не підтверджені полонені. Вони — єдина організація, яка може це підтвердити. Проте нам завжди кажуть, що Росія не дає їм доступу", — розповіла жінка.

"Сім'ї мають право знати про долю зниклих безвісти близьких. Найтрагічніше, що часто ми не маємо відповіді, коли до нас звертаються. Ми не припиняємо намагатись та ведемо діалог з владою обох сторін", — сказав речник МКЧХ Пет Гріффітс.

Що відомо про обміни полоненими

30 грудня 2024 року відбувся обмін полоненими між Україною та Росією в результаті якого з російського полону повернули 187 військовослужбовців ЗСУ, а також двох цивільних. Це 59-й обмін з початку повномасштабного вторгнення Росії. Серед звільнених — захисники "Азовсталі", військовослужбовці з Чорнобильської АЕС та острова Зміїний, а також бійці, які потрапили в полон на різних напрямках фронту.

Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов зазначив, що Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими провів 59-й обмін полоненими між Україною та РФ від початку повномасштабного російського вторгнення та 11-й у 2024 році. Загалом з 2022 року з Росії вдалося повернути 3956 українців. За 2024 рік вдалося повернути з російського полону додому в Україну 1358 людей, повідомив президент України Володимир Зеленський.

Раніше Зеленський інформував, що станом на 21 жовтня Україна змогла повернути з російського полону загалом 3767 людей. Майже всі вони потребували тривалого лікування та реабілітації.

18 жовтня Україна провела 58-й обмін військовополоненими з російською стороною, у результаті якого додому повернулись 95 українських військових. До того попередній обмін військовополоненими між Україною та РФ відбувся 14 вересня. Тоді Україна повернула 103 полонених, з них 23 "азовців".

В Україні в Реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин станом на кінець вересня 2024 року є дані про 55 тисяч людей. 8 листопада в Україну повернули тіла 563 полеглих оборонців. 18 жовтня також вдалося повернути тіла 501 загиблого українського військового.

Топ дня
Вибір редакції