У Києві проходять пам'ятні заходи, приурочені до 83 річниці від початку масових розстрілів в Бабиному Яру. В межах вшанування у столиці відкрилася виставка "Хтось був сусідом: Вибір, людська поведінка та Голокост".
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного Анна Самара.
Виставка "Хтось був сусідом: Вибір, людська поведінка та Голокост" складається із фотоматеріалів, спогадів очевидців, історичних відомостей щодо політики нацистів. Також експозиція розповідає про залучення місцевого населення до злочинів проти євреїв.
Ключова тема виставки складається, зокрема, із таких питань: як Голокост став можливим і чому більшість пересічних людей підтримували злочини нацистів або мовчали про них?
"За роки війни понад 100 тис. людей різних національностей тут втратили своє життя. Бабин Яр став символом Голокосту в Україні, братською могилою і нагадує нам про моральну відповідальність перед майбутнім. Мета цієї виставки нагадати нам про те, як мовчазна згода, байдужість чи активна участь звичайних людей зробили можливим жахливі злочини проти людяності. Злочини, з якими, на жаль, стикаємося і сьогодні", — сказав міністр культури і стратегічних комунікацій Микола Точицький.
Він нагадав, що за 10 років російсько-української війни суспільство стало свідком численних злочинів росіян в Україні. Тих подій, які наразі потребують справедливої оцінки міжнародної спільноти, злочинів, за які росіяни мають понести відповідальність. А також, це нагадування світові про невивчені уроки Голокосту, зауважив посадовець.
Співорганізатором виставки став Меморіальний музей Голокосту в США, який належить до найвідоміших спеціалізованих історичних музеїв світу. Цей заклад вперше реалізує спільний проєкт із Україною. Це позапартійна, федеральна, освітня установа, яка є американським національним меморіалом жертвам Голокосту, покликана забезпечити постійність, розуміння та актуальність пам'яті про Голокост.
Експозицію можна побачити у виставковому центрі Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр", за адресою: вул. Юрія Іллєнка, 46-А. Виставка триватиме до 31 грудня цього року. Центр працює щодня з 10:00 до 19:00, вхід вільний.
29-30 вересня 1941 року у Києві відбулись масові розстріли у Бабиному Яру — було вбито 33 771 людину. Всього, за словами істориків, за два роки окупації нацистами Києва там загинуло понад 100 тисяч людей. Половину із них складали євреї. Суспільне спілкувалося із очевидцями та родичами полонених, які вижили у Бабиному Яру та Сирецькому концтаборі.
Минулого року документальну спадщину "Бабин Яр" включили до міжнародного реєстру програми "Пам'ять світу" ЮНЕСКО. Основою для отримання цього статусу став унікальний онлайн-простір Меморіального центру, який налічує понад 3,5 мільйонів документів з 13 архівів України. Оцифрування архівів є одним із найважливіших напрямків їхньої діяльності, особливо під час повномасштабної війни.