Власник садиби Зеленських надав передпроєктні пропозиції щодо відновлення зруйнованої історичної будівлі, яка знаходиться у Києві за адресою Олександра Кониського 22.
Про це повідомили у Департаменті охорони культурної спадщини КМДА.
Зазначається, що під час презентації представник власника запропонував відновлювати будівлю у вигляді, який вона мала до зруйнування, тобто з другим поверхом.
За словами очільниці відомства Марини Соловйової, це сталося вперше після попередніх консультацій з представниками власника садиби Зеленських.
"Готовність власника брати участь у виправленні власної помилки дає надію на успішне відновлення пам’ятки. Нагадаю, що з власником укладений меморандум, який визначає загальні умови відновлення. Однак місто продовжує вживати заходів у правовій площині задля забезпечення виконання зобов’язань за цим меморандумом", – зазначила посадовиця.
Садиба Зеленських (вул. Олександра Кониського, 22) — дерев'яна, обкладена цеглою будівля, яка була збудована у 1890 році на замовлення купця Василя Маліна. Це одна з найстаріших будівель вулиці. Відома вона стала завдяки тому, що в період з 1911 по 1915 роки тут проживала сім'я заможних міщан Зеленських.
Споруду почали розбирати у 2021 році, але суспільний розголос тоді призупинив роботи. На початку квітня 2024 року активіст і пам'яткоохоронець Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад будівлі 1890 року інформаційним щитом, на якому стверджувалось, що історична пам'ятка не має жодної історичної або архітектурної цінності, а її збереження — псує інвестиційний клімат міста. У липні 2024 року садибу Зеленських майже повністю зруйнували.
Також наказом профільного Департаменту КМДА до переліку об'єктів культурної спадщини столиці внесли й інші споруди:
- ансамбль керамічних панно Будинку національних творчих колективів України (бульв. Тараса Шевченка, 50-52) авторства відомої художниці Ольги Рапай;
- прибутковий будинок Анастасії Іллінської (вул. Золотоворітська, 11);
- флігель садиби київського війта Григорія Киселівського (вул. Григорія Сковороди, 1);
- прибутковий будинок родини Зелінських (вул. Тарасівська, 23-25).
Що відомо про знесення садиби Зеленських у Києві
Увечері 19 липня 2024 року поліція отримала повідомлення, що на вулиці Олександра Кониського невідомі за допомогою важкої будівельної техніки знесли будинок, побудований наприкінці XIX століття. На місце події прибула слідчо-оперативна група. Будівельну техніку вилучили.
Активісти стверджують, що на місці будівлі забудовники хочуть звести житловий комплекс "Тургеневъ". 20 липня близько тисячі людей зібралися на акцію протесту під міською радою.
У КМДА заявили, що садибу Зеленських на вулиці Кониського, 22 знесли несанкціоновано. У Департаменті охорони культурної спадщини вимагають, аби правоохоронці притягнули забудовника до відповідальності. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом знесення садиби Зеленських.
Столичний голова Віталій Кличко назвав "цинічною провокацією" несанкціоноване знесення садиби Зеленських.
Мінкульт увечері 20 липня написав, що садибу Зеленських почали зносити незаконно. У міністерстві уточнили, що будівля не має юридичного статусу пам'ятки чи щойно виявленого об'єкта культурної спадщини. Водночас за даними Історико-архітектурного опорного плану міста Києва цей будинок розташований в історичному ареалі міста і визнаний значною історичною будівлею під назвою "Садибний житловий будинок" другої половини ХІХ ст. Це мало б зберегти її від знесення.
23 липня правоохоронці оголосили підозру 32-річному співвласнику садиби Зеленських Михайлу Гречку. У прокуратурі зазначили, що попри арешт історичної будівлі, підозрюваний залучив будівельну фірму, якій надав вказівку на демонтаж будівлі. Наступного дня йому обрали запобіжний захід. Михайлу Гречку визначили особисті зобов'язання.
За кілька днів після знесення будівлі, Мінкульт визнав садибу Зеленських пам'яткою архітектури. Об'єкт має бути занесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України і до Переліку об'єктів культурної спадщини Києва.
Водночас власник садиби Зеленських заявив про готовність відновити будівлю, яку будівельники почали зносити.