ТЮГ на Липках у Києві відкрив свій 100 театральний сезон: у закладі розповіли чого очікувати глядачам

Театр юного глядача на Липках. Wikipedia

Цього року Театр юного глядача на Липках у Києві відкрив свій 100 театральний сезон. Наразі глядачам представили три вистави.

Про новинки нинішнього театрального сезону дізнавалася для Суспільного театрознавиця Вікторія Котенок.

"Сторіччя театру — це знакова подія в духовному надбанні нашої держави. Усвідомлюємо, що водночас, це і велика відповідальність, це певний підсумок зробленого. Працюючи в умовах війни, складно розповідати про наші плани, бо існує ймовірність, що може не вийде  їх реалізувати", — розповіла, в.о. директора-художнього керівника Театру на Липках Марія Кривенко.

За її словами, новий театральний сезон відкрився трьома виставами. Першою показували торішню прем'єру — пригодницьку комедію з елементами трилеру "Тореадори з Васюківки" за Всеволодом Нестайком. Першопрочитання цього роману на сцені, а також інсценівку-адаптацію до нього зробила молода режисерка Крістіна Авакян.

Другим показали мюзикл "Привид замку Кентервіль" за Оскаром Вальдом, який вже тривалий час значиться в репертуарі театру і не перестає збирати повні зали глядачів. Втілив виставу режисер Артур Артіменьєв, який нині у складі Збройних сил України захищає країну від росіян.

"Коли Артуру випадає відпустка, він приходить до театру, як каже, "на реабілітацію". Репетирує і відновлює свої вистави, вводить нових акторів, консультує з питань добору репертуару для подальших постановок. У новому сезоні планує відновити свою виставу "Місто" за твором Валер'яна Підмогильного. До речі, цей роман був вперше інсценізований та втілений саме у ТЮГові", — розповіла завідуюча літературною частиною театру Наталія Потушняк.

Третьою на відкритті сезону показували інклюзивну виставу "Хто росте у парку" за однойменним твором Катерини Махалійциної. Її поставила молода режисерка Катерина Лук'яненко зі студентами і випускниками кафедри театру ляльок КНУТКіТ ім. І. Карпенка-Карого. За цю казку постановниця торік отримала Премію Кабміну імені Лесі Українки у номінації "Театральні вистави для дітей та юнацтва".

Особливість її у тому, що на початку показу глядачам зав'язують очі і вони іншими органами чуття (на слух, дотик, запах, смак) "дивляться" виставу. Це був разовий показ на сцені ТЮГу, але планується щоб цю виставу показувати ще у наступному місяці. А поки Катерина Лук'яненко репетирує з акторами-тюгівцями виставу "Зубата втрата" за власною п’єсою.

"Розуміємо, що у час лихоліття війни, окрім основної функції, естетичного задоволення та патріотичного виховання дітей, театр слугує потужним осередком відновлення морально-психологічного стану. Ми співпрацюємо з багатьма громадським організаціями, що сприяє перегляду вистав людям з інвалідністю, маломобільним групам населення, удосконалюємо різні технічні можливості за комплексною програмою міста "Безбар'єрність". Надаємо безкоштовні місця для військових та ВПО. Розширюємо будь-які можливості залучення до театру", — зазначила Кривенко.

За її словами, нещодавно колектив театру повернувся з 10-го Мистецького фестивалю у Моринцях "Ше.Fest", на якому показував свою драматичну сатиру "Вусата зустріч" за уривками з творів Тараса Шевченка. У грудні минулого року відбулося відкриття нової локації театру — мікросцени, яка розрахована для найменших глядачів (3+). Для них були закуплені спеціальні маленькі стільчики, але дітям під час вистави можна було сідати на підлогу і переміщатися до батьків.

Загалом, за минулий сезон в театрі було випущено 8 прем'єр і показано 321 виставу для понад 35 тис. глядачів. У наступному сезоні також обіціяють організувати святкові заходи до дня народження театру, який відзначатимуть у листопаді. Адже відлік ТЮГ веде від першої своєї вистави — "Мауглі", яку показали 9 листопада 1924 року.

Ще планується представити глядачам "Пістряву стрічку" Артура Конан Дойла, над якою працюватиме заслужена артистка України, вона ж і режисерка, Ірина Стежка. Сценографію створить відомий театральний художник Андрій Александрович-Дочевський. Над історією про Пітера Пена за Джеймсом Баррі розпочав репетиції заслужений діяч мистецтв України Євген Курман.