Столичне комунальне підприємство "Плесо" оголошує тендер на доопрацювання інженерного проєктування реконструкції річки Либідь, що є в плані робіт на 2024 рік. Проєкт передбачатиме встановлення смуг відведення уздовж водойми і благоустрій територій.
Про це повідомляє Київська міська державна адміністрація.
Проведення тендера має на маті знайти компанію, яка доопрацює проєктно-кошторисну документацію для проєкту "Реконструкція гідротехнічних споруд з відновленням екологічного та санітарно-гігієнічного стану р. Либідь в м. Києві".
Ключові етапи проєкту:
- Повне обстеження та усунення аварійних ділянок гідротехнічних споруд для безпеки мешканців міста та зменшення ризиків підтоплень під час сильних дощів.
- Капітальний ремонт берегоукріплення, водопропускних споруд та інших гідротехнічних об’єктів для очищення води та забезпечення її водності.
- Відновлення природної екосистеми річки, що сприятиме створенню умов для розмноження риби та інших водних організмів.
- Створення громадських просторів і зон відпочинку на берегах річки, що враховуватимуть потреби людей з інвалідністю.
"Реалізація цього проєкту дасть змогу перетворити річку Либідь на важливу водну артерію міста, яка стане улюбленим місцем відпочинку для киян і гостей столиці. Відновлення екологічного стану річки також сприятиме підвищенню якості життя мешканців прилеглих районів", — зазначили в КМДА.
Що відомо про річку Либідь
Річка Либідь — права притока Дніпра на території Києва, що згадується в літописах з 968 року. У сучасному Києві на перших кілометрах своєї довжини Либідь протікає в підземному колекторі, а далі – в бетонному руслі. Бетонний канал збудували для захисту від затоплення території. Неподалік Лисої гори збереглась єдина ділянка, де річка тече у природному руслі. Либідь впадає у Дніпро нижче Південного мосту.
На відкритій ділянці річки рішенням Київради від 2002 року було створено комплексну пам'ятку природи місцевого значення "Природне русло р. Либідь" площею 0,3 га.
У 2015 році кияни створили електронну петицію про визнання долини річки Либідь зоною екологічного лиха через неконтрольоване потрапляння в неї сміття і стічних вод, що впливає на якість води.
У 2021 року влада столиці запланувала проведення додаткових природоохоронних заходів для поліпшення екологічного стану міста, зокрема розчищення річища річки Либідь.
У 2024 році у "Київавтодорі" заявили, що підтоплення доріг у столиці під час злив виникають через забруднення р. Либідь, більша частина якої пролягає у закритому колекторі.
Комунальне підприємство "Плесо" почало розчищати Либідь після рішення столичної Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
У 2023 році говорили про план ревіталізації річки Либідь: частково звільнити її від бетону та створити умови для відпочинку киян.