У Києві триває фестиваль "Протасів Яр", присвячений пам'яті полеглого розвідника і громадського активіста Ратушного

Ексклюзивно
Третій день фестивалю "Протасів Яр" присвячений вшануванню пам'яті Романа Ратушного, Київ, 10 серпня 2024 року. Суспільне Новини/Влада Колодій

У Києві, 10 серпня, відбувається третій день фестивалю "Протасів Яр". Захід проходить раз у місяць у суботу. Він присвячений пам'яті громадського активіста і розвідника 93-ї бригади "Холодний яр" Романа Ратушного, який загинув, обороняючи Україну під Ізюмом Харківської області у червні 2022 року.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного з місця події.

У програмі заходів різноманітні події: концерти, поетичні читання, лекції, екскурсії, а також заходи, що стосуються демократії й прав людини, зокрема, покази й обговорення документальних фільмів. Під час усіх фестивальних днів діє також музична, дитяча програми.

Фокус-тема цьогорічного фестивалю — повернення українських земель, повернення свого, української ідентичності, культури, розповіла Світлана Поваляєва — співорганізаторка заходу і мама Романа Ратушного.

"Ми запрошуємо на фестиваль і говоримо з цікавими людьми. У нас не просто розважальний фестиваль, ми продовжуємо ті вектори, які розвивав Роман, якими він цікавився. Це історична тематика, права і демократії та, звісно, культура", — сказала Світлана Поваляєва.

Вдень відбулася розмова "Українські заказники: захист природи під час війни" та дискусія на тему: "Українські землі: розмінування та відновлення".

У вечірній програмі сьогоднішнього дня фестивалю також запланований концерт: виступи гурту "Два, три" та письменниці й музикантки Ірени Карпи.

Третій день фестивалю "Протасів Яр" присвячений вшануванню пам'яті Романа Ратушного, Київ, 10 серпня 2024 року. Суспільне Новини/Влада Колодій

Серед учасників фестивалю — письменник, дослідник традицій, а нині ще й військовослужбовець Остап Українець. Він завітав на фестиваль, аби прочитати лекцію про український фольклоризм і сучасне втілення традицій. Розповів, що цією темою цікавиться давно і вже назбирав матеріал на книжку, яка нині готується до друку.

"Потрібно не так дбайливіше, а уважніше і з більшим зацікавленням ставитися до того, що ми вважаємо своїм, тому що мода на традицію є, але розуміння того, що ж таке традиція воно значно вужче, ніж мода. Ключовий момент для мене самого, це, либонь, використання автентики. Тобто, носіння традиційного старовинного одягу, носіння фактично музейних експонатів і знищення їх заради того, аби на короткий час відчути себе трошки ближчим до традиції, яка була в минулому", — зазначив Остап Українець.
Третій день фестивалю "Протасів Яр" присвячений вшануванню пам'яті Романа Ратушного, Київ, 10 серпня 2024 року. Суспільне Новини/Влада Колодій

У рамках фестивалю "Протасів Яра" відбувається фотовиставка пам'яті полеглого на війні поета і військового Максима Кривцова на позивний "Далі"під назвою "Далі: Я поверну собі своє життя".

Третій день фестивалю "Протасів Яр" присвячений вшануванню пам'яті Романа Ратушного, Київ, 10 серпня 2024 року. Суспільне Новини/Влада Колодій

Виставка складається з 24 фоторобіт Максима Кривцова і доповнена його поезіями. Планувалася вона ще за життя Максима. Організатори встигли з ним обговорити концепцію заходу, а вперше презентували її до дня народження військового у січні. Йому мало б виповнитися 34 роки.

Третій день фестивалю "Протасів Яр" присвячений вшануванню пам'яті Романа Ратушного, Київ, 10 серпня 2024 року. Суспільне Новини/Влада Колодій

Сьогодні вдень фестиваль відвідало близько 100 людей. Але ближче до вечора, зазвичай, людей збирається більше, розповіли організатори заходу нашій кореспондентці. Минулого разу, 6 липня, на фестиваль прийшло близько 300 людей.

Разом з родиною є постійною відвідувачкою фестивалю Ірина Дяченко. Розповіла, що подобається дитяча програма від Національного центру народної культури "Музей Івана Гончара". Дітей долучають до автентики й українських традицій.

"На минулому заході був розпис писано і з соломи вони творили й з глини ліпили. А ще перед цим, до свята Трійці, із трави складали традиційні ляльки-мотанки", — сказала Ірина.

Але, це все ж не розважальний захід, а фестиваль, присвячений саме пам'яті Романа, і це важливо пам'ятати, наголосила жінка.

"Саме Роман Ратушний доклав багато зусиль і саме завдяки йому збереглася ця галявина у Протасовому Яру. Тобто, взагалі йдеться про об'єднання громади, коли до однієї людини долучаються ще люди й коли громада активна, тоді у нас є спільні результати. Можемо спромогтися змінити навіть те, що здається неможливим", — наголосила Ірина.

На галявині Протасу, що на вулиці Солом'янській, заплановані чотири дні фестивалю, раз у місяць у суботу. Четвертий фестивальний день, відбудеться у вересні, він буде останнім в цьому році.

Фестиваль "Протасів Яр" пам'яті Романа Ратушного заснували у 2023 році громадська організація "Захистимо Протасів Яр" і громада Протасового яру за сприяння Міжнародного фонду "Відродження". Цього року співорганізатором фестивалю стала ГО "Форум Видавців".

Хто такий Роман Ратушний

У 2019 році Роман Ратушний очолив громадську ініціативу "Захистимо Протасів Яр", яка боролася проти будівництва трьох багатоповерхівок у парковій зоні Києва.

У 2020 році завдяки роботі активістів КМДА повернула Протасовому Яру статус зеленої зони. А у жовтні 2020 року суд визнав дозвіл на забудову Протасового Яру неправомірним.

9 червня 2022 року голова громадської організації "Захистимо Протасів Яр" і розвідник 93-ї ОМБр "Холодний Яр" Роман Ратушний загинув. Він брав участь у боях під Києвом, потім на Сумщині та під Ізюмом.

Київрада на засіданні 8 вересня 2022-го одноголосно підтримала перейменування вулиці Волгоградської у Солом'янському районі на вулицю імені Романа Ратушного.

Роман Ратушний. Фото: Twitter Романа Ратушного

Протасів Яр

"20 гектарів унікального лісу з археологічною цінністю", — так Ратушний називав Протасів Яр — історичну місцевість в Києві, частину якої намагалися забудувати. У 2018-му він записав відеозвернення та попросив місцевих завадити цьому: "Підтримайте протест проти незаконної забудови. Там хочуть збудувати три 40-каповерхівки".

Врешті Ратушний зібрав активістів, які виступали проти будівництва. Вони жили в Протасовому Яру в наметах, чергували, щоб на територію не заїхала техніка забудовників. Тоді ж він заснував ініціативу "Захистимо Протасів Яр".

"Громада Протасового Яру і Роман підійшли одне одному, як пазлики. Щоб захиститися була ідея: створити ГО і діяти за новим планом. Але проблема, що ніхто не хотів бути головою. Роман у 18 років сказав: добре, я буду. І тоді суди стали його другою роботою. 30% його часу займали", — говорить Тарас Ратушний.

Ще у 2007 році будівництво в Протасовому Яру підтримала Київська міська рада та зняла статус зеленої зони з частини його території. Будувати там мала компанія "Дайтона груп", яку захисники Протасового Яру повʼязували з бізнесменом та політиком Геннадієм Корбаном. Сам він це спростовував.

"Ми познайомились з Ромою, коли забудовники почали встановлювати паркани. Я увійшла в раду ініціативи "Захистимо Протасів Яр". Роман був неймовірним комунікаційником, міг домовитися з усіма — з бабусями, дітьми, бандюками, депутатами, завжди щось вигадував. Це для мене страшна втрата, я дуже важко її пережила. Зараз його не вистачає весь час", — говорить Юлія Бартле, яка після смерті Ратушного очолила громадську організацію "Захистимо Протасів Яр".

У 2020 році Протасовому Яру повернули статус зеленої зони та визнали дозвіл на його забудову неправомірною. Корбан подав позов проти активістів про захист ділової репутації, й вимагав визнати недостовірними згадки про себе у контексті цього будівництва, але у 2023-му адвокати Романа Ратушного виграли суди.

Влітку 2022 року Київська міська рада проголосувала за створення заказника Протасів Яр імені "Романа Ратушного".

По вулиці Протасів Яр висадили алею із 37 дерев на знак пам'яті про київського активіста, захисника України Романа Ратушного.