7 серпня 2024 року в Офісі омбудсмена зібралися на спільну зустріч представники громадських організацій, які представляють родини полеглих воїнів й уже третій рік чекають на створення Національного військового меморіального кладовища, а також жителі сіл Мархалівка та Іванковичі Київської області, які проти зведення цвинтаря поблизу їхніх сіл.
Про це повідомив уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
"Під час зустрічі вислухали та обговорили проблемні питання, що стосуються облаштування Національного військового меморіального кладовища, особливо звернули увагу на можливі негативні наслідки його реалізації", — йдеться у дописі посадовця.
Дмитро Лубінець пообіцяв залучити експертів і провести моніторинг щодо встановлення фактичних обставин будівництва Національного військового меморіального кладовища. А також — витребувати експертний звіт у державного підприємства, що проводило експертизу проєктної документації для будівництва Національного військового меморіального кладовища.
Кореспонденти Суспільного поспілкувалися із Вірою Литвиненко, яка на зустрічі в Офісі омбудсмена представляла позицію родин загиблих воїнів. За її словами, це знущання з пам'яті Героїв, бо вже третій рік в країні йде війна, а дискусії навколо зведення меморіального військового кладовища й досі тривають.
"Стільки часу вже минуло й оці ігри зі змінами локації, мало того, що влада так з нашими почуттями погралася, що вони тричі змінювали локацію для реалізації проєкту. І наші родини не були задоволені земельною ділянкою, там де зараз узгоджене будівництво цвинтаря. Але люди вимушені чекати його і дуже чекають", — зазначила Віра Литвиненко.
Те, що громади сіл Мархалівка та Іванковичів вимагають перенести військове кладовище, для родин загиблих воїнів — це "дуже болюча тема", каже жінка.
"Тобто ми шануємо Героїв, але якомога далі від наших домівок. Причому ми їздили на місце зведення кладовища і в плані на місцевості ми бачили, що відступи там зроблені дуже великі, тобто мешканці навіть бачити не будуть це кладовище. Тобто там 300-500 метрів лісу буде збережено від їхніх домівок, до перших секторів поховання", — сказала Віра Литвиненко.
Тому, розповідає жінка, у родин загиблих військовослужбовців виникають підозри, що хтось зацікавлений у тому, щоб затягнути або взагалі зупинити це будівництво.
"Адже, відомо було минулого року, що земельну ділянку переносять. І тільки, коли поїхали трактори, мешканці почали організувати у мітинги й протестувати проти зведення військового кладовища. Для нас це дуже образливо", — наголосила Віра Литвиненко, мама 27-річного "азовця" Владислава, який загинув 23 березня 2022 року, обороняючи Маріуполь.
Спільну зустріч родин полеглих воїнів і селян, які вимагають припинити зведення військового кладовища біля їхніх населених пунктів, в Офісі омбудсмена організували після чергової акції протесту.
Минулого тижня мешканці села Мархалівка на Київщині, біля якого мають збудувати кладовище, прийшли на мітинг до Офісу омбудсмена. Знову вимагали обрати іншу ділянку для військового цвинтаря, розповів Дмитро Лубінець.
Селяни мітингують вже не вперше, бо, як пояснювали кореспондентам Суспільного, бояться забруднення ґрунтових вод та виступають проти знищення лісу. Мітингувальники запевняють, що на території, яку обрали під забудову, підвищений рівень ґрунтових вод, а сам ґрунт – піщаний. Вони вважають, що є ризик зсуву землі та забруднення водойм поблизу. Також жителі Мархалівки проти "масової" вирубки лісів у лісі, що входить до Смарагдової мережі.
Будівництво кладовища людям та ґрунтовим водам — не загрожує, запевняють в уряді. Там розповіли, що державна установа "Національне військове меморіальне кладовище" замовила розширене геологічне дослідження, яке тривало близько місяця. За цей час на території 260 гектар зробили 60 геологічних свердловин глибиною шість метрів. Згідно із висновками, ця земельна ділянка може розмістити об'єкт з певними обмеженнями через близькість населених пунктів та ґрунтові води у деяких місцях.
Що відомо про створення Національного військового кладовища
На виконання доручення прем'єра Дениса Шмигаля 27 жовтня 2022 року Київрада доручила Департаменту містобудування та архітектури КМДА розробити детальний план території для розташування Національного військового меморіального кладовища в урочищі "Лиса Гора".
Екологи та активісти були проти розташування там меморіалу. У листопаді 2022 року на сайті Київради зареєстрували відповідну петицію, яку Київрада не підтримала.
У січні прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив кільком міністрам і столичним посадовцям знайти нове місце для створення в Києві національного військового кладовища замість Лисої гори.
Згодом Київська міська рада відвела ділянку в 8 гектарів комунального лісу на Броварському проспекті в Биківні. Однак частина території Биківнянського лісу досі повністю не досліджена і може містити ще не виявлені поховання. Тому швидко побудувати там меморіальне кладовище неможливо, заявили у Національному історико-меморіальному заповіднику "Биківнянські могили".
У серпні 2023 року Кабмін змінив місце будівництва Національного військового меморіального кладовища. До 30 липня 2025 року цвинтар мають побудувати у селищі Гатне Фастівського району Київської області.
8 грудня Верховна рада підтримала в цілому законопроєкт, необхідний для будівництва та експлуатації Національного військового меморіального кладовища.
Згодом Кабмін ухвалив ключове рішення щодо його створення, а також затвердив порядок використання держкоштів. Йдеться про 515 млн гривень, які виділяються на будівництво та функціонування кладовища у 2024 році.