Київські митники не дозволили вивезти за кордон стародавню вазу археологічної культури Кукутень-Трипілля доби енеоліту. Експерти визначили, що вона є культурною цінністю.
Про це у Facebook повідомляє пресслужба Київської митниці.
Зазначається, що за супровідними документами, у посилці, яку жителька Київщини відправила до Швейцарії, прямував одяг та подарунок. Однак під час контролю митники виявили керамічний виріб з очевидними ознаками старовини, тож направили його на експертизу до Національного музею історії України.
"Предмет, наданий на експертизу, — це розписна посудина на піддоні. Подібні вироби характерні для культурної спільності Кукутень-Трипілля доби енеоліту. Специфіка морфології і особливості розпису дають підстави стверджувати про належність посудини до середини V тисячоліття до н.е. Аналогічні за формою та розписом вази походять із поселень в долині Дністра", — йдеться у повідомленні.
Експерти зазначили, що горішній розпис вази — складний сюжет у вигляді стилізованих змій, а нижній у вигляді півовальних дуг. Ваза складається зі склеєних керамічних фрагментів, на автентичність яких вказує рівень збереженості, а також аналогії форми і розпису. Незважаючи на сучасне втручання, ваза має автентичну складову, яка є предметом археології та має культурну цінність.
Згідно чинного законодавства України, на вивезення культурних цінностей за кордон потрібні дозвільні документи. Таких документів митникам надано не було.
Що відомо про спроби вивезення історичних на культурних цінностей з України
Київські митники виявили палеонтологічну скам'янілість юрського періоду, яку хотіли переправити до США. Це — панцир морського їжака, віком близько 161-165 млн років. З позиції палеонтолога, це — ексклюзив.
Також столичні митники виявили у міжнародному поштовому відправленні старовинні знаряддя праці часів ХІІ-XІV століть. Їх намагалися доставити із Київської області до Сполучених штатів Америки.
Запобігли митники і незаконному вивезенню до Польщі 18 цінних старовинних монет, чотири з яких визнано культурною та історичною цінністю, а решта мають історичну цінність.
З України до Канади хотіли переслати Біблію, датовану ХІХ століттям. Відправник з Одеси задекларував її як звичайну книгу. Також митники конфіскували монети часів Римської імперії, які відправляли до США, Канади та Чилі.
Ще київські митники запобігли вивезенню з України старожитностей віком до 300 років. Археологічні знахідки часів пізнього середньовіччя пересилалися як запчастини до сільгосптехніки.
На митниці вилучили посилку, заповнену культурними та історичними цінностями. Там виявили українські скульптурки, колекцію документів і старовинні фото. Також камені віком 407 мільйонів років з відбитками давніх вимерлих риб знайшли у відправленні, яке прямувало до США.
У Києві презентували артефакти, врятовані від незаконного вивезення з України. Серед 469 експонатів — старовинні монети, ордени та медалі, предмети холодної зброї та військового спорядження від епохи бронзи до 19 ст.
Упродовж 2023 року Київська митниця вилучила з міжнародних посилок 2600 предметів, що належать до культурних цінностей. Їх намагались незаконно вивезти з України, а тепер передадуть музеям.