Другі роковини теракту в Оленівці: у пам'ять про загиблих військових провели реквієм у Музеї Майдану

Захід-реквієм "Оленівка — біль, який не згасне" в Музеї Майдану, Київ, 28 липня 2024 р. Cуспільне/Влада Колодій

Минає два роки відтоді, як Росія влаштувала вибухи в Оленівській колонії на окупованій території Донеччини, де утримували полонених українських військових, зокрема бійців бригади "Азов". Тоді загинули понад 50 людей, щонайменше 140 були поранені. Сьогодні, 28 липня, до других роковин теракту відбувся захід-реквієм "Оленівка — біль, який не згасне" в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану.

Про це з місця події передає кореспондентка Суспільного.

Пам'ятний захід у Музеї Майдану влаштували, щоб разом згадати про захисників України, убитих Росією. Частина з них пройшли оборону Маріуполя, яка тривала 86 днів, 82 дні з них – у повному оточенні.

Захід-реквієм "Оленівка — біль, який не згасне" в Музеї Майдану, Київ, 28 липня 2024 р. Cуспільне/Влада Колодій

Починаючи з 16 по 20 травня 2022 року, Маріупольський гарнізон виконав наказ припинити оборону міста та вийти в полон. Приблизно за два місяці — в ніч на 29 липня 2022 року — війська РФ підірвали будівлю колонії, де утримувалися майже 200 азовців.

На заході були присутні члени сімей військових, які загинули внаслідок вибухів і пожежі в Оленівці, бойові побратими воїнів.

Родичі загиблих військових на реквіємі "Оленівка — біль, який не згасне" в Музеї Майдану, Київ, 28 липня 2024 р. Cуспільне/Влада Колодій

Реквієм відкрила дружина загиблого від вибуху в Оленівській колонії бійця "Азову" Владислава Солонського — Світлана Солонська.

За її словами, пам'ятний захід організували разом з Національним музеєм Революції Гідності і медійною ініціативою "За права людини". Реквієм присвячений тим близько 50 бійцям, які загинули в колонії 2 роки тому.

Під час виступу спікерів на реквіємі транслювали фото і відео з військовополоненими, життя яких забрав теракт в Оленівці.

Пам'ять полеглих українських воїнів також вшанували хвилиною мовчання.

Захід-реквієм "Оленівка — біль, який не згасне" в Музеї Майдану, Київ, 28 липня 2024 р. Cуспільне/Влада Колодій
"Сьогодні друга річниця жахливого теракту в Оленівці, коли були страчені військовополонені "азовці". 54 чоловіки — молодих відданих бійців, люди, які були вірні присязі, загинули — беззбройні, з порушенням всіляких домовленостей і конвенцій", — сказав під час реквієму лейтенант 12-ї бригади спецпризначення Національної гвардії України "Азов", колишній військовополонений Владислав Дутчак із позивним "Доцент".

За його словами, полонені з бараків колонії, які вціліли після вибуху, чули тієї ночі, як люди кричали і благали про допомогу, але до поранених не допускали медиків.

"Хлопці змушені були надавати першу невідкладну допомогу всіма підручними засобами: рвали простирадла, одяг, робили джгути. Але врятувати людей після таких важких поранень було практично неможливо", — розповів офіцер бригади "Азов".

Він нагадав, що до сьогодні жоден із винних у теракті в Оленівці не поніс покарання: "Ми прекрасно розуміємо, хто винен і хто стоїть за цим терактом. Винні очевидні — це Російська Федерація і її "посіпаки", — каже колишній полонений.

За його словами, внаслідок вибухів в Оленівській колонії загинули люди, які були в вірні присязі, які склали зброю лише за наказом, склали зброю під гарантії.

"Їх буде дуже не вистачати Україні в цілому і нашому підрозділу також. Ми пам'ятаємо кожного з них і помстимося", — запевнив лейтенант "Азову" Владислав Дутчак.

Захід-реквієм "Оленівка — біль, який не згасне" в Музеї Майдану, Київ, 28 липня 2024 р. Cуспільне/Влада Колодій

Захід-реквієм "Оленівка — біль, який не згасне" в Музеї Майдану, Київ, 28 липня 2024 р. Cуспільне/Влада Колодій

Що відомо про теракт в Оленівці

Під час вибуху в ніч проти 29 липня 2022 року, який пролунав на території колишньої виправної колонії у смт Оленівка на тимчасово окупованій території Донецької області, була знищена будівля, де утримували українських військовополонених.

За даними росіян, загинуло понад 50 українських захисників, кількість поранених невідома. За даними Офісу генпрокурора України, ​поранень зазнали 130 людей. Серед утримуваних були зокрема захисники Азовсталі.

В українській розвідці вважають, що російські окупанти не мали наміру обмінювати полонених в Оленівці та умисно стратили їх, щоб приховати тортури та умови утримування. Генштаб ЗСУ повідомляв, що підрив колонії в Оленівці вчинили найманці ПВК "Вагнера" без узгодження з військовим керівництвом РФ.

3 серпня 2022 року генсекретар ООН Антоніу Гутерреш повідомив, що Організація запускає місію для встановлення фактів трагедії в Оленівській колонії.

28 вересня Уповноважений з прав людини ВР Дмитро Лубінець повідомив, що створена генсеком ООН місія, яка мала розслідувати теракт в Оленівці, так і не прибула в Україну.

11 жовтня на підконтрольну Україні територію повернули тіла 62 українських військових. Серед них — загиблі в Оленівці.

Станом на 10 грудня 2022 року РФ утримувала в Оленівській колонії 150 українців. Україна закликала міжнародних правозахисників вимагати доступу до полонених в Оленівці.

Через п'ять місяців після створення місії Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш розпустив місію.