Оголосили тендер на будівництво першої черги Національного військового меморіального кладовища. Вартість робіт оцінюють в 1,8 млрд грн. Також відбудеться тендер для пошуку розробника проєкту другої черги меморіального комплексу.
Про це йдеться у повідомленні держустанови "Національне військове меморіальне кладовище" (ДУ "НВМК") у Facebook.
Одразу два тендери вирішили оголосити, щоб пришвидшити будівництво НВМК. Кінцевий термін подання заявок від учасників перших торгів: 18 липня 2024 року. Після визначення переможця, ДУ "НВМК" матиме змогу отримати дозвіл на виконання будівельних робіт і почати спорудження першої черги комплексу.
Загалом реалізація ідеї створення Національного військового меморіального кладовища передбачає 6 черг будівництва, кожна з яких поділена на пускові комплекси.
У межах першого тендера підрядна організація має побудувати перший та другий пускові комплекси. Очікувана вартість таких робіт становить близько 1,8 млрд грн з ПДВ, але за результатами тендерних процедур сума може бути зменшена.
Перша черга передбачає будівництво колумбарної стіни, автостоянки, огорожі, під'їзної дороги, локальних очисних споруд, штучної водойми (ставка), секторів поховань, а також облаштування інженерних мереж. Також під час першої черги мають бути споруджені адмінбудівля, зупинка громадського транспорту, будинок трауру, крамниця ритуальних атрибутів, свердловини, громадський туалет, трансформаторні підстанції, меморіал, котельня, монументи, вхідна і центральна площі.
Другі відкриті торги, вартістю близько 37 млн грн, стосуються розроблення проєктно-кошторисної документації для другої черги меморіалу. Термін подання заяв — до 17 липня 2024 року, а проєктування має бути завершене до кінця цього року.
Ключовими об'єктами другої черги є: крематорій, меморіальна будівля, будинок трауру.
З детальними умовами та переліком вимог для підрядних організацій можна ознайомитися на сайті Prozorro.
"Ми шукаємо відповідальних виконавців, які допоможуть якісно та своєчасно втілити усе заплановане, щоб гідно вшановувати наших захисників і захисниць", — зазначили в ДУ "НВМК".
Що відомо про створення Національного військового кладовища
На виконання доручення прем'єра Дениса Шмигаля 27 жовтня 2022 року Київрада доручила Департаменту містобудування та архітектури КМДА розробити детальний план території для розташування Національного військового меморіального кладовища в урочищі "Лиса Гора".
Екологи та активісти були проти розташування там меморіалу. У листопаді 2022 року на сайті Київради зареєстрували відповідну петицію, яку Київрада не підтримала.
У січні прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив кільком міністрам і столичним посадовцям знайти нове місце для створення в Києві національного військового кладовища замість Лисої гори.
Згодом Київська міська рада відвела ділянку в 8 гектарів комунального лісу на Броварському проспекті в Биківні. Однак частина території Биківнянського лісу досі повністю не досліджена і може містити ще не виявлені поховання. Тому швидко побудувати там меморіальне кладовище неможливо, заявили у Національному історико-меморіальному заповіднику "Биківнянські могили".
У серпні 2023 року Кабмін змінив місце будівництва Національного військового меморіального кладовища. До 30 липня 2025 року цвинтар мають побудувати у селищі Гатне Фастівського району Київської області.
8 грудня Верховна рада підтримала в цілому законопроєкт, необхідний для будівництва та експлуатації Національного військового меморіального кладовища.
Згодом Кабмін ухвалив ключове рішення щодо його створення, а також затвердив порядок використання держкоштів. Мова про 515 млн гривень, які виділяються на будівництво та функціонування в 2024 році.
Що відбувається з будівництвом Національного військового меморіального кладовища та чому родичі загиблих "виборюють" місця для поховання — читайте у матеріалі Суспільного.