Перше богослужіння за майже 10 років: ПЦУ провела службу в Троїцькій надбрамній церкві Києво-Печерської Лаври

Ексклюзивно
Божественна літургія в Троїцькій надбрамній церкві Києво-Печерської Лаври, Київ, 24 червня 2024 р. Cуспільне/Влада Прізова

У понеділок, 24 червня, на другий день після Трійці, Православна церква України (ПЦУ) провела літургію у Троїцькій надбрамній церкві Києво-Печерської Лаври. У цьому храмі богослужіння не відбувалися майже 10 років через проведення реставрації. Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну роботи зупинили.

Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного.

Літургія відбулася у День Святого Духа, його ще називають Понеділок Святого Духа, бо, за священним письмом, цього дня відбулося сходження Святого Духа на апостолів Христа.

Богослужіння очолив намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, єпископ Бориспільський Авраамій. Вірян цього дня у храмі не було. На службі були присутні братії Лаври.

Божественна літургія в Троїцькій надбрамній церкві Києво-Печерської Лаври, Київ, 24 червня 2024 р. Cуспільне/Влада Прізова

У ПЦУ вважають подію символічною — служби в Троїцькій надбрамній церкві будуть правити без Московського патріархату та проросійських священиків.

Нинішня літургія є особливою ще й тому, що протягом майже десяти років у храмі не проводилися богослужіння.

Троїцька надбрамна церква, зведена у XII столітті, є унікальним зразком давньоруського зодчества та козацького бароко. Церква є цінною пам'яткою, що збереглася до наших днів у первозданному вигляді. Барокові розписи стін Троїцької надбрамної церкви зберігають пам'ять про Перший Вселенський собор, де сформулювали догмат про триєдиність Отця, Сина та Святого Духа.

"Троїцька надбрамна церква — одна з найвидатніших пам'яток Києво-Печерської Лаври. Вона потребувала реставрації давно, і ця реставрація розпочата з 2018 року. До початку 2022 року було виконано 75% реставраційних робіт", — розповів гендиректор Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" Максим Остапенко.

За його словами, були відреставровані основні фасади будівлі, в першу чергу, західний фасад, що є вхідною частиною Києво-Печерської Лаври.

Троїцька надбрамна церква Києво-Печерської Лаври, Київ, 24 червня 2024 р. Cуспільне/Влада Прізова
"У 2022 році планувалося, що ця пам'ятка буде відкрита для відвідувачів, але, на превеликий жаль, війна зупинила ці плани. Зараз, уже третій рік ця пам'ятка без реставрації і потребує першочергових робіт, як всередині, так і зовні", — зазначив керівник заповідника.

Він переконаний у необхідності продовжувати ремонтні роботи:

"Такі пам'ятки, як Троїцька церква, яка повністю збереглася з початку XII століття і повністю зберегла інтер'єр і зовнішність часів українського козацького бароко, є основою української ідентичності", — вважає Максим Остапенко.

Саме ці пам'ятки, за його словами, мають бути відновлені попри воєнний час, щоб люди могли молитися в цих храмах, бачили культурну і духовну спадщину України і розуміли, за що Україна воює.

Деякі ділянки храму перебувають в аварійному стані. Крім того, відкладання реставрації може звести нанівець багато процесів і капіталовкладень, які були зроблені попередньо, вважає Остапенко.

Троїцька надбрамна церква Києво-Печерської Лаври, Київ, 24 червня 2024 р. Cуспільне/Влада Прізова

Очільник Нацзаповідника "Києво-Печерська лавра" повідомив, що найближчим часом стартує кампанія зі збору коштів для продовження реставраційних процесів у Троїцькій надбрамній церкві. На відновлення храму, за попередніми розрахунками, потрібні близько 24 мільйонів гривень. Заповідник звернеться до благодійників, спонсорів, всіх небайдужих громадян. Сподіваються також заручитися підтримкою Православної церкви України.

Божественна літургія в Троїцькій надбрамній церкві Києво-Печерської Лаври, Київ, 24 червня 2024 р. Cуспільне/Влада Прізова

Службу в храмі організували з нагоди Трійці, адже ця церква київської лаври присвячена Святій Трійці. Крім того, як зауважив Максим Остапенко, наступного року виповниться 1700 років Троїцькому Нікейському собору, який визнав Святу Трійцю.

"Завершити реставрацію Троїцької церкви якраз до цієї дати було б дуже важливо і дуже символічно з точки зору розвитку України як християнської культури, християнської держави з глибоким корінням християнським, яке сягає 10-12 століття", — додав він.
Божественна літургія в Троїцькій надбрамній церкві Києво-Печерської Лаври, Київ, 24 червня 2024 р. Cуспільне/Влада Прізова

Троїцька надбрамна церква була побудована в свій час коштами Чернігівського князя Миколи Давидовича, згодом преподобного Миколи Святоші, мощі якого спочивають у ближніх печерах київської лаври, розповів намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври Авраамій.

З його слів, цей храм є унікальною архітектурною пам'яткою, що пережив і землетрус, і нашестя Батия в 1240 році.

Інтер'єр Троїцької надбрамної церкви Києво-Печерської Лаври, Київ, 24 червня 2024 р. Cуспільне/Влада Прізова
"Храм знаходиться в стадії реконструкції і потребує чимало коштів, але ми думаємо і віримо в те, що люди доброї волі будуть долучатися для того, щоб якнайшвидше можна було закінчити всю реконструкцію і повністю проводити тут богослужбове життя", — сказав владика Авраамій.

За його словами, останню службу у Троїцькій церкві правили близько 10 років тому представники УПЦ (Московського патріархату). Після завершення реконструкції храм відкриють для доступу вірян.

Єпископ Бориспільський, намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври Авраамій, Київ, 24 червня 2024 р. Cуспільне/Влада Прізова
"Троїцька надбрамна церва вже понад 900 років вінчає браму і вхід до Києво-Печерського монастиря. Це — найдавніший храм, збережений в цій обителі, що був заснований на початку XII століття", — розповіла співробітниця Нацзаповідника "Києво-Печерська Лавра", мистецтвознавця Аліна Варивода.

Перед сучасними відвідувачами церква постає в бароковому оздобленні, яке було виконане на початку XVIII ст.

Це традиційне "вбрання" українських православних церков з пишним ліпним орнаментом і притаманним саме лаврському осередку розписом стін, пояснила мистецтвознавиця.

Божественна літургія ПЦУ в Троїцькій надбрамній церкві Києво-Печерської Лаври, Київ, 24 червня 2024 р. Cуспільне/Влада Прізова

Всередині храму зберігся автентичний живопис, виконаний в 1730-х роках і оригінальний різьблений іконостас, що теж походить із тих часів.

"Храм потребує особливої уваги нашого суспільства, бо таких перлин українського бароко практично немає в Україні", — наголошує представниця Нацзаповідника "Києво-Печерська Лавра" Аліна Варивода.