"Не мовчи, полон вбиває": у Києві відбулася щотижнева акція на підтримку військовополонених

Акція на підтримку військовополонених "Не мовчи! полон вбиває" у Києві, 16 червня 2024 року. Анна Сергієць/Суспільне

У Києві відбулася щотижнева акція "Не мовчи, полон вбиває" на підтримку військовополонених та зниклих безвісти. Цього разу люди зібралися неподалік метро "Звіринецька". Організатори — родини полонених військових та небайдужі українці.

Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного.

На мітинг прийшло кілька сотень людей — переважно родичі та друзі військовополонених. Вони стояли із плакатами, прапорами, фотографіями своїх близьких, які знаходяться в полоні, із закликом повернути їх додому.

Учасники акції "Не мовчи, полон вбиває". Київ, 16 червня 2024 року. Анна Сергієць/Суспільне

На плакатах написи: "Не мовчи, полон вбиває", "Свободу Азову", "Стань голосом полонених" тощо. Таким чином учасники хочуть привернути увагу до теми обміну військовополоненими. На підтримку акції, водії, що проїжджали повз мітинг, сигналили.

Акція на підтримку військовополонених "Не мовчи, полон вбиває" у Києві, 16 червня 2024 року. Анна Сергієць/Суспільне

Одна із учасниць акції Надія, розповіла, що прийшла, щоб підтримати родину своєї однокласниці. Інна Герман зараз знаходиться за кордоном, а її син Вадим 25 травня 2022 року вийшов з "Азовсталі" і досі знаходиться в російському полоні.

Учасниця акції "Не мовчи, полон вбиває" Надія. Київ, 16 червня 2024 року. Анна Сергієць/Суспільне

"Більше десь пів року вже зв'язку ніякого немає. Бо звільнялися хлопці з полону і вони передавали мамі якусь вісточку. Зараз вона переживає. І я прийшла підтримати, щоб звільнили всіх наших із полону", — сказала Надія.

Учасники акції "Не мовчи, полон вбиває". Київ, 16 червня 2024 року. Анна Сергієць/Суспільне

Учасниця акції Оксана із сім'ї військовослужбовця. Вона живе у Києві, а її чоловік служить у лавах Збройних сил України.

"У нас нікого немає в полоні, але це військова солідарність, ми військова сім'я, тому ми тут. Зараз ми вперше тут", — сказала Оксана.

Учасники акції "Не мовчи, полон вбиває". Київ, 16 червня 2024 року. Анна Сергієць/Суспільне

Учасниця акціїї Анна розказала, що її 25-річний син — захисник Маріуполя. Востаннє жінка спілкувалася із ним 10 квітня 2022 року, а 12 квітня він потрапив у полон. Відтоді звісток від сина не було, але його побратими розповідали, що він у полоні. Анна зауважила, що часто бере участь у таких акціях у своєму рідному місті у Вінниці і в Києві.

Що відомо про українців, які перебувають у російському полоні

31 травня між Україною та Росією відбувся обмін полоненими. З російського полону вдалося повернути 75 людей. Серед тих, кого вдалося повернути — рядові, сержанти та офіцери ЗСУ, НГУ, ДПСУ та цивільні. 19 людей, які потрапили в полон з острову Зміїний, 10 оборонців Маріуполя і з "Азовсталі", українські військові, що потрапили в полон на різних напрямках. Цей обмін — 52-ий з початку повномасштабного вторгнення Росії. Загалом визволити з полону вдалося 3210 захисників та захисниць України.

8 лютого 2024 року Україна провела 51-й обмін військовополоненими — повернула з російського полону 100 людей. Серед врятованих військовослужбовців були 49 воїнів Національної гвардії України, 25 прикордонників, 26 військовослужбовців ЗСУ, зокрема 11 тероборонців. Попередній обмін полоненими відбувся 31 січня. Тоді додому повернулися 180 рядових і сержантів, а також 27 українських офіцерів.

3 січня за посередництва Об'єднаних Арабських Еміратів Україна повернула з російського полону 230 військових та цивільних. Це був найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін.

Наприкінці листопада минулого року з'явилось повідомлення від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, що РФ призупинила обміни військовополоненими. Так Кремль хоче вплинути на українців й створити враження, ніби українська влада не працює над цим питанням.

Президент Володимир Зеленський на початку грудня заявив, що обміни полоненими з Росією тривають. Часто вони відбуваються не публічно, а іноді безпосередньо на полі бою.

За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у російському полоні станом на 17 листопада 2023 року перебували 4 тисячі 337 українців. З них — 3 тисячі 574 військових та 763 цивільних. Йдеться про тих, кого вдалось встановити.

У липні 2023 року уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомляв, що у російському полоні перебувають понад 25 тисяч цивільних заручників, Україні на той час вдалося повернути 144 людини.