В Україні та світі відзначають День донора: як це відбувається у Києві

До Всесвітнього дня донора, в одному з торгових центрів, ДонорUA зорганізували святкову донацію, Київ, 14 червня 2024 року. Суспільне/Ліля Гончарук

До Всесвітнього дня донора, 14 червня 2024 року, в одному зі столичних торгових центрів, ДонорUA зорганізували святкову донацію. Процедуру провели медики Київського обласного центру служби крові. Зібрана сьогодні у столиці кров піде на допомогу цивільним та військовим.

Про це розповіла кореспондентка Суспільного з місця події.

В одному зі столичних торгових центрів черга з охочих стати донорами. Серед них киянин Євген, він ретельно готувався до здачі крові.

“Прочитав пам'ятки перед здачею, не пив, не курив. Сьогодні, з'їв кашу, так перед донорством рекомендують лікарі. Загалом, здаю втретє, це щось хороше, що я можу зробити", — розповів Євген.
Суспільне

Процедуру забору крові провели медики Київського обласного центру служби крові. Щоб стати донором, спершу огляд у лікарів. Медики запитували про вагу, чи є захворювання, чи стоїть людина на обліку в лікарів. Далі, вимірювали рівень гемоглобіну, визначали групу крові. У донорів забирають 450 грамів крові.

Стати донором може лише повнолітня людина, яка важить не менше 50 кілограмів і не має хронічних захворювань та підвищеного тиску, розповіла нашим кореспондентам співзасновниця Донор UA Ірина Славінська.

"Головний з показників — гемоглобін, щоб він був в нормі. Донорство профілактика серцево-судинних захворювань, онкології. Це стимуляція кісткового мозку виробляти нові здорові клітини крові. Кожного разу, коли людина здає, кров, вона оновлюється, насичується киснем", — зазначає співзасновниця Донор UA Ірина Славінська.
Суспільне

В Україні через війну зараз гостра потреба у крові, говорить директор департаменту медичної допомоги та інновацій Міністерство охорони здоров'я Василь Стрілка.

“Порятунок життя поранених військових, і цивільних не можливий без крові. Також є люди, які потребують операцій, які проводились ще й до повномасштабного вторгнення. Це суттєво збільшує потребу”, — розповів посадовець.

Водночас за словами Василя Стрілки, від початку повномасштабного вторгнення рівень донорства в Україні відчутно зріс.

“Нам не доводилося від початку 2022-го возити кров з-за кордону. Європейські країни пропонували, пожертвував, ми казали немає потреби. Щодо заявок від міноборони жодного разу не було, щоб їх не забезпечували. До прикладу, кров з Ужгорода, Франківська за декілька днів потрапляє в передові банки крові, використовується для порятунку життів”, — запевняє представник МОЗ.

Згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) на 1000 осіб населення має бути 15 донорів. В Україні до повномасштабного вторгнення Росії було 11, сказав посадовець.

“Ми не дотягували. Скільки зараз, говорити не можемо. Потреби не зменшуються, коли є запит, прийдіть, здайте, це означає, що був період, коли менше людей прийшло. Буває ракетний обстріл в якомусь місті, в центрах крові є запаси, але їх може бути мало і залучають з інших областей. Зараз велика кількість поранених захисників, в першу чергу кров для них. Якщо ви здавали кров, робіть це регулярно, мінімальний інтервал кожні 60 днів, сказав директор департаменту медичної допомоги та інновацій МОЗ Василь Стрілка.

Після здачі крові, усіх донорів пригощали печивом, кексами, солодким чаєм. Також медики надають довідку, що дає право відпочивати від робочого дня. Держава за задачу крові виділяє кошти у розмірі 45, 65 грн. Зібрана сьогодні кров у торговому центрі столиці піде на допомогу цивільним та військовим.

Також у Києві, до Всесвітнього дня донора крові, на базі однієї з дитячих лікарень відбулася акція "Здай кров — врятуй життя дитини", інформує КМДА. Цю кров використовуватимуть у медичних закладах, де лікуються діти.

КМДА

Зокрема, кров можна здати в Київському міському центрі крові:

  • вул. Максима Берлинського, 12 у пн–пт з 8:00 до 16:00;
  • просп. Алішера Навої, 1 у пн–пт з 8:00 до 15:00.

Нагадаємо, 14 червня у світі відзначають День донора. Його заснували Всесвітня організація охорони здоров’я і Червоний Хрест у день народження Карла Ландштейнера — австрійського лікаря, який дослідив та відкрив групи крові.