"Волю цивільним заручникам": родичі та друзі полонених провели мирну акцію у Києві

Родичі та близькі цивільних полонених зібрались на мирну акцію, Михайлівська площа, Київ, 1 червня 2024 року. Ліля Гончарук/Суспільне

Сьогодні, 1 червня, у Києві відбулася акція на підтримку цивільних полонених. Рідні та близькі вийшли на площу із фотографіями полонених українців та із плакатами, де закликають повернути їх додому.

Про це із місця події повідомила кореспондентка Суспільного.

Близько 50 людей зібрались на Михайлівській площі, вони просили повернути цивільних з полону. Серед них найбільше жителів Київської області. Під час повномасштабного вторгнення на територію регіону їхніх рідних росіяни забрали в полон.

Родичі та близькі цивільних полонених зібрались на мирну акцію, Михайлівська площа, Київ, 1 червня 2024 року. Ліля Гончарук/Суспільне

Учасники акції розповідають, що більше 2 років, вони не бачили рідних, одиниці отримували листи, з коротким повідомленням: "Я живий, чекайте вдома". Цивільна дружена одного із полонених Анастасія Гусєва розказала, що чоловіка росіяни забрали в полон 13 березня 2022 року в Димерській громаді.

Анастасія Гусєва та її син Михайло, Михайлівська площа, Київ, 1 червня 2024 року. Ліля Гончарук/Суспільне

"Він дуже любив Україну, скажімо так. Тому не сидів на місці, а намагався якось чимось допомогти і якось передавав інформацію. Ми були в окупації. Він все знімав. Не було ні світла, ні електрики. Він влазив на велику високу вишку і намагався передати нашим хоч якусь інформацію, бо бачив звідки, куди і скільки заходить техніки. І його, в принципі, здали свої ж люди. У нас були тихо у селі, у нас їх не було (російських військових — ред.), але прийшли саме до нього, за ним прийшли, — сказала Гусєва.

Жінка розповіла, що встигла із сином та собакою втекти до лісу. Там вони переховувалися, доки росіяни не пішли. Вони чули розмови та постріли. Також Анастасія каже, що у чоловіка відібрали телефон та переламали пальці на руках, оскільки він не хотів ввести пароль.

"Червоний хрест підтвердив, що він є в полоні. І один звільнений сказав, що наче бачив і все. Саме страшне, що він не знає, що з нами. Бо ми встигли, я з дітьми втекла в ліс. Він не знає, чи ми живі, чи ми ще в окупації", — розповіла жінка.

Родичі та близькі цивільних полонених зібрались на мирну акцію, Михайлівська площа, Київ, 1 червня 2024 року. Ліля Гончарук/Суспільне

Ольга Щерба також прийшла на акцію із дітьми. Її чоловік і брат знаходяться в російському полоні вже більше двох років — із 26 лютого 2022 р.

"Вони переїжджали між населеними пунктами, поблизу Гостомеля, їх зупинили російські військові, переглянули телефони, автомобіль, знайшли робочу рацію і затримали, як розвідників. Утримували на аеродромі Гостомеля в холодильниках, потім перевезли через Білорусь до Російської Федерації", — сказала Ольга.

Родичі та близькі цивільних полонених зібрались на мирну акцію, Михайлівська площа, Київ, 1 червня 2024 року. Ліля Гончарук/Суспільне

Жінка також розповіла, що спілкувалася із звільненими із полону і ті сказали, що рідні її листи не отримували. В травні цього року із Міноборони прислали відповідь, що є підтвердження, що чоловік знаходиться на території Росії. Стосовно стану здоров'я Ольга нічого не знає.

"Це дуже складно, дуже важко. Час зупинився, живемо від вісточки до вісточки, чекаємо цих обмінів, хоч якусь інформацію дізнатися. Тримаємося, як можемо. Виховую діток, дбаю про батьків. Все, що я можу зараз робити", — сказала жінка.

Діти полоненого цивільного, Михайлівська площа, Київ, 1 червня 2024 року. Ліля Гончарук/Суспільне

Що відомо про українців, які перебувають у російському полоні

31 травня між Україною та Росією відбувся обмін полоненими. З російського полону вдалося повернути 75 людей. Серед тих, кого вдалося повернути — рядові, сержанти та офіцери ЗСУ, НГУ, ДПСУ та цивільні. 19 людей, які потрапили в полон з острову Зміїний, 10 оборонців Маріуполя і з "Азовсталі", українські військові, що потрапили в полон на різних напрямках. Цей обмін — 52-ий з початку повномасштабного вторгнення Росії. Загалом визволити з полону вдалося 3210 захисників та захисниць України.

8 лютого 2024 року Україна провела 51-й обмін військовополоненими — повернула з російського полону 100 людей. Серед врятованих військовослужбовців були 49 воїнів Національної гвардії України, 25 прикордонників, 26 військовослужбовців ЗСУ, зокрема 11 тероборонців. Попередній обмін полоненими відбувся 31 січня. Тоді додому повернулися 180 рядових і сержантів, а також 27 українських офіцерів.

3 січня за посередництва Об'єднаних Арабських Еміратів Україна повернула з російського полону 230 військових та цивільних. Це був найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін.

Наприкінці листопада минулого року з'явилось повідомлення від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, що РФ призупинила обміни військовополоненими. Так Кремль хоче вплинути на українців й створити враження, ніби українська влада не працює над цим питанням.

Президент Володимир Зеленський на початку грудня заявив, що обміни полоненими з Росією тривають. Часто вони відбуваються не публічно, а іноді безпосередньо на полі бою.

За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у російському полоні станом на 17 листопада 2023 року перебували 4 тисячі 337 українців. З них — 3 тисячі 574 військових та 763 цивільних. Йдеться про тих, кого вдалось встановити.

У липні 2023 року уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомляв, що у російському полоні перебувають понад 25 тисяч цивільних заручників, Україні на той час вдалося повернути 144 людини.