Світ дитинства під час війни: в музеї Тараса Шевченка в Києві відкрилась виставка "Вийти з тіні"

Ексклюзивно
Іграшка дівчинки Аглаї, якою вона гралася під час окупації, на виставці "Вийти з тіні", Київ, 29 травня 2024 р. Cуспільне/Влада Прізова

У Національному музеї Тараса Шевченка в Києві відкрилась виставка "Вийти з тіні". На ній представлені іграшки, малюнки та особисті речі українських дітей, які розповідають про пережите ними під час війни. Артефакти надав Музей воєнного дитинства.

Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного.

Кожен експонат виставки — частина реальної історії, яка описує дитинство воєнного часу. Музейники зібрали листи, іграшки, фотографії та інші особисті речі маленьких українців, які розповідають про навчання, переїзди, спілкування в сім'ї та з друзями, спогади про рідне місто, хобі, а також розмірковування та мрії про майбутнє молоді.

Організатори переконані, що ці артефакти допоможуть зрозуміти переживання дітей, страхи, а також цілеспрямованість і бажання підтримувати інших.

Предмети та пов'язані з ними розповіді свідчать, як змінився світогляд дітей і підлітків в Україні через війну, наскільки вони подорослішали через втрату рідних, окупацію, переїзд з рідного дому.

"Це наша третя виставка в Києві. Ми свою першу виставку робили ще до повномасштабного (вторгнення — ред.). Свідчення дітей ми збираємо з 2018 року", — розповіла Суспільному директорка Музею воєнної дитинства в Україні Світлана Осіпчук.

За її словами, проєкт демонструє, яким є дитинство під час війни, ролі дітей, їхні спроби впоратися з ситуаціями навколо. Досвід дітей намагалися представити якомога розмаїтіше – є історії жителів Харківщини, Миколаївщини,різних куточків України, з-закордону.

Вік учасників різний — є історії дорослих людей 20-25 років, які на момент початку російсько-української війни та окупації Криму чи Донбасу були дітьми чи підлітками.

Загалом у межах проєкту 29 свідків війни подарували музею свої речі. Вони ж переповідають спогади своїми словами.

"Я думаю, що головний меседж нашої виставки в тому, що вийти з тіні потрібно різним історіям, щоб вони могли просто бути поруч з нами", — розповідає Світлана Осіпчук.

У 21-річного Андрія початок війни асоціюється з футбольним матчем. У 2014 році йому було 11, коли окупували його рідне місто Краматорськ. У той час хлопець активно займався футболом і вболівав за улюблену команду "Реал Мадрид".

У пам'яті юнака закарбувався фінал Ліги Чемпіонів, де грали іспанці. Він дивився ту гру під акомпанемент віддалених вибухів і пострілів. Згодом родина Андрія змушена була виїхати з Краматорська, повернулись після деокупації.

Юнак передав Музею воєнного дитинства свою футбольну форму з емблемою мадридського "Реала":

"Для мене це був атрибут вболівання і щасливий талісман, коли грає "Реал". Від серця, звісно, трошки шкода відривати, але ця історія має бути почута", — каже Андрій.

10-річнка Крістіна з Вінниці подарувала музею коробку, в яку вона збирала кошти на допомогу військовим. Дівчинці вдалося зібрати майже 25 тисяч гривень.

Ідея виникла, коли діти в класі говорили з учителькою, що можна зробити для перемоги. Тоді Крістіна вирішила співати для воїнів і збирати їм на допомогу пожертви.

Дівчинка виходила на вулицю зі своїми піснями впродовж кількох місяців. За словами школярки, деякі перехожі під час збору донатів плакали через переживання за воїнів.

Виставку "Вийти з тіні" можна побачити в Національному музеї Т. Шевченка до 28 липня 2024 року.

Графік роботи: ср-нд: 10:00-18:00 (пн-вт вихідний). Вхід безкоштовний.