У Києві до Дня морської піхоти на акцію зібралися родичі полонених морпіхів

Учасники акції родичів полонених морських піхотинців на Майдані Незалежності. Київ, 23 травня 2024 року. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова

В Україні у четвер, 23 травня, відзначають День морської піхоти. З цієї нагоди на Майдані Незалежності у Києві зібралися рідні та побратими бійців 36 бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського, які два роки перебувають у російському полоні.

Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного Дар'я Григоренко.

Для присутніх зіграв військовий оркестр 93-ї окремої механізованої бригади "Холодний Яр".

Оркестр 93-ї ОМБр "Холодний Яр" виступив перед учасниками акції на підтримку полонених морпіхів на Майдані Незалежності. Київ, 23 травня 2024 рік.

Кілька сотень учасників акції з різних міст України тримали в руках прапори 36 бригади морської піхоти, світлини військовополонених та плакати з написами, зокрема, "Не мовчіть, полон вбиває!", "Поки ти мовчиш, героїв 36 бригади катують", "Поверніть мого сина з полону".

Учасниця акції на підтримку полонених морпіхів. Київ, 23 травня 2024 року.

Учасниця акції тримає плакат з зображенням полонених морських піхотнців 36 бригади, які у 2022 році обороняли Маріуполь і перебували на заводі імені Ілліча.

Із Запоріжжя приїхала дружина полоненого морпіха Ірина. За її словами, востаннє спілкувалася з чоловіком 12 квітня 2022 року, коли він перебував на заводі Ілліча у Маріуполі. Понад рік військовий вважався зниклим безвісти.

Морський піхотинець обнімає учасницю акції в підтримку полонених морпіхів. Київ, 23 травня 2024 року.
"Крайній раз він повідомив мене, що ситуація критична, що буде далі — невідомо: або полон, або смерть. Спочатку було сповіщення, що він зниклий безвісти, а потім — полон. Дізналася від визволеного (з російського полону військового — ред.) у лютому 2023 року, де знаходиться мій чоловік. Звільнений у січні 2024 року мені написав, що чув про нього у червні 23 року. Головна новина, яка чекає мого чоловіка, це народження онука Данила 27 жовтня 2024 року", — розповіла Суспільному Ірина.
Валентина — учасниця акції на підтримку полонених морських піхотинців. Київ, 23 травня 2024 рік.

Валентина також понад два роки чекає з полону свого чоловіка — морського піхотинець 36 бригади Дениса Валентина. На акцію на Майдан Незалежності жінка прийшла з донькою Єлизаветою.

"Останні новини були в липні минулого року про те, що він знаходиться в полоні. І невідомо, який стан його здоров'я. Єлизавета (донька — ред.) народилася, коли він вже був в полоні, на день його народження - 31 липня. Чоловік потрапив в полон у квітні 2022 року", — сказала Валентина.

Що відомо про українців, які перебувають у російському полоні

8 лютого 2024 року Україна провела 51-й обмін військовополоненими — повернула з російського полону 100 людей. Серед врятованих військовослужбовців були 49 воїнів Національної гвардії України, 25 прикордонників, 26 військовослужбовців ЗСУ, зокрема 11 тероборонців. Попередній обмін полоненими відбувся 31 січня. Тоді додому повернулися 180 рядових і сержантів, а також 27 українських офіцерів.

3 січня за посередництва Об'єднаних Арабських Еміратів Україна повернула з російського полону 230 військових та цивільних. Це був найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін.

Наприкінці листопада минулого року з'явилось повідомлення від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, що РФ призупинила обміни військовополоненими. Так Кремль хоче вплинути на українців й створити враження, ніби українська влада не працює над цим питанням.

Президент Володимир Зеленський на початку грудня заявив, що обміни полоненими з Росією тривають. Часто вони відбуваються не публічно, а іноді безпосередньо на полі бою.

За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у російському полоні станом на 17 листопада 2023 року перебували 4 тисячі 337 українців. З них — 3 тисячі 574 військових та 763 цивільних. Йдеться про тих, кого вдалось встановити.

У липні 2023 року уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомляв, що у російському полоні перебувають понад 25 тисяч цивільних заручників, Україні на той час вдалося повернути 144 людини.