Пам'ятці археології на Поштовій площі потрібен правовий аудит для продовження розвитку музею — Мінкульт

Музей на Поштовій площі в Києві. МКІП/Facebook

Міністерство культури та інформаційної політики виступає за проведення правового аудиту пам'ятки археології та історії на Поштовій площі для розбудови музею на цій локації.

Про це йдеться у повідомленні на сторінці МКІП у Facebook.

Т. в. о. міністра культури Ростислав Карандєєв і директорка Департаменту культурної спадщини КМДА Марина Соловйова відвідали Музей на Поштовій площі на запрошення засновників закладу Ольги Рутковської та Віталія Білецького.

Памʼятка археології та історії національного значення має назву «Ділянка прибережного кварталу середньовічного Києва». На цій місцевості кілька років тому під час будівельних робіт знайшли залишки київської вулиці періоду середньовіччя.

Ростислав Карандєєв зауважив, що центральна та місцева влади зацікавлені у розбудові Музею на Поштовій площі, який виник завдяки ідеї небайдужих киян.

"Верховна Рада України та Кабінет Міністрів України вже визначились з тим, що це унікальне місце є непересічним національним надбанням і його потенціал має стати основою для музею, що розкриє чимало важливих сторінок справжньої історії України. На часі підтримати інституційний розвиток Музею", — зазначив він.

З цією метою МКІП ініціює комплексний юридичний аудит пам’ятки за участі робочої групи експертів.

Очільник Мінкульту зазначив, що нині під час війни суспільство прагне зберегти об’єкти культурної спадщини України.

"Як держава будемо відповідати на цей запит. Попереду непростий шлях, але він має відбутися", — зауважив Карандєєв.

Що відомо про національну пам'ятку на Поштовій площі в Києві

У 2013 році компанія "Хенсфорд Україна" отримала право будувати торговельний центр на Поштовій площі у столиці. У 2015 році на ділянці, де мав з'явитися заклад, виявили частини стародавньої вулиці та артефакти, датовані ХІ-ХІІ століттями. Далі на місці ТРЦ вирішили створити музей – КМДА виділила на це 27 млн грн.

Окружний адміністративний суд ухвалив рішення щодо скасування містобудівних вимог та обмежень земельної ділянки, що дозволили почати будівництво ТРЦ під виглядом реконструкції транспортної розв'язки. А згодом Апеляційний адміністративний суд Києва відмовив компанії "Хенсфорд Україна" в задоволенні позову.

Громадські активісти Віталій Білецький, Ольга Рутковська та Петро Михайленко опікувалися розкопаною ділянкою, яка була законсервована.

21 червня 2018 року влада Києва ухвалила рішення зберегти артефакти Поштової площі, але не розірвала інвестиційний договір на будівництво ТРЦ.

5 липня 2018 року Верховна Рада рекомендувала уряду створити на Поштовій площі Києва музей і заборонити будівництво торгово-розважального центру.

У 2019 за рішенням уряду об'єкт став пам'яткою національного значення.

У серпні 2022 року Верховний суд підтвердив правомірність попередніх судових рішень щодо заборони на будівництво в історичній частині Подолу під виглядом реконструкції транспортної розв'язки.