"Наш голос — їх порятунок": у Києві відбулася чергова акція на підтримку військовополонених

На Контрактовій площі відбулася акція на підтримку військовополонених, Київ, 19 травня 2024 року. Суспільне/Анна Самара

В неділю, 19 травня 2024 року на Контрактовій площі відбулася акція на підтримку військовополонених. Такі демонстрації вже стали традиційними. Кожні вихідні родичі та друзі збираються на різних локаціях і вимагають пришвидшити звільнення захисників, які перебувають у неволі вже понад 2 роки.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного Анна Самара.

Демонстранти закликають киян та гостей міста долучитись до акції, щоб вкотре привернути увагу влади до теми обміну військовополоненими. У руках родичі та друзі бранців Кремля тримали плакати із надписами: "Наш голос — їх порятунок", "Одна хвилина полону — забирає день життях", "Поверніть АЗОВ", "Полон вбиває", "Ми вдома, вони у пеклі".

Суспільне

Суспільне

Суспільне

Учасниця акції, дружина військовополоненого Ірина розповіла, що її чоловік обороняв Маріуполь і потрапив у полон позаторік. Про його долю, як і переважна більшість родичів військовополонених, вона нічого не знає.

"На жаль з нашими полоненими немає ніякого листування, дзвінків. Де він знаходиться і в якому стані, жодної інформації немає. Остання звістка була на початку цього року від побратимів чоловіка, яких вдалося обміняти, Сказали, що живий і чекає обміну", — зазначила жінка.
Суспільне

У Світлани вже два роки у полоні — син. Він боєць полку "Азов". 16 травня 2022 року за наказом вищого командування він вийшов з "Азовсталі". У Росії його засудили до 27 років позбавлення волі. Утім, жінка навіть не знає, у якій в'язниці знаходиться її син.

"І я приїхала на цю акцію, аби нагадати людям, що ми готові боротися за наших рідних і чекаємо повернення наших рідних, чекаємо обміну полоненими", — зазначила Світлана.
Суспільне

Майже кожні вихідні бере участь в акціях і Ганна. Два роки у полоні — її чоловік, теж оборонець Маріуполя. Сьогодні вона прийшла разом із сином.

"Червоний хрест підтвердив, що минулого року, що чоловік у полоні, І наразі це вся інформація про нього. Але ми чекаємо, надіємось, приходимо на акції й робимо усе можливе, щоб якомога швидше його повернули", — розповіла Ганна.
Суспільне

Учасники акції — це здебільшого родичі й друзі захисників Маріуполя, які залишили територію заводу "Азовсталь" 16-20 травня 2022-го. Тоді Росія підтвердила, що із підземель “Азовсталі” вийшло 2 349 військових. Азовців звідти відвезли до Оленівської колонії № 120 в Донецькій області.

Тоді бійцям надавали гарантії безпеки та звільнення з полону за кілька місяців, зауважила ще одна учасниця акції — Катерина. Розповіла, що виходить на мітинги, аби підтримати своїх друзів-військових, які разом з іншими оборонцями Маріуполя опинилися в полоні.

"Під гарантії вийшли мої друзі з "Азовсталі", боронячи Маріуполь 86 днів, але дотримання цих гарантій я не бачу. Вони вже два роки там. Вони два роки в катівнях. І я не знаю, як вони, де вони й в якому вони стані. І я хочу, щоб світові лідери, щоб увесь світ бачив, відчував наше горе і підтримував нас і робив щось для того, аби наших друзів, рідних звільнили з російського полону", — сказала Катерина.
Суспільне

Що відомо про українців, які перебувають у російському полоні

8 лютого 2024 року Україна провела 51-й обмін військовополоненими — повернула з російського полону 100 людей. Серед врятованих військовослужбовців були 49 воїнів Національної гвардії України, 25 прикордонників, 26 військовослужбовців ЗСУ, зокрема 11 тероборонців. Попередній обмін полоненими відбувся 31 січня. Тоді додому повернулися 180 рядових і сержантів, а також 27 українських офіцерів.

3 січня за посередництва Об'єднаних Арабських Еміратів Україна повернула з російського полону 230 військових та цивільних. Це був найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін.

Наприкінці листопада минулого року з'явилось повідомлення від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, що РФ призупинила обміни військовополоненими. Так Кремль хоче вплинути на українців й створити враження, ніби українська влада не працює над цим питанням.

Президент Володимир Зеленський на початку грудня заявив, що обміни полоненими з Росією тривають. Часто вони відбуваються не публічно, а іноді безпосередньо на полі бою.

За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у російському полоні станом на 17 листопада 2023 року перебували 4 тисячі 337 українців. З них — 3 тисячі 574 військових та 763 цивільних. Йдеться про тих, кого вдалось встановити.

У липні 2023 року уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомляв, що у російському полоні перебувають понад 25 тисяч цивільних заручників, Україні на той час вдалося повернути 144 людини.