У Музеї просто неба під Києвом відновили 100-річний вітряк родом із Херсонщини

Відкриття 100-річного вітряка в Музеї просто неба, Київ, 18 травня 2024 р. Cуспільне/Анна Сергієць

У Києві в Національному музеї народної архітектури та побуту України відкрили для огляду унікальний 100-літній вітряк, який був перевезений до столиці з Херсонщини понад 50 років тому. Завдяки підтримці меценатів старовинний об'єкт вдалося відновити.

На відкритті побувала кореспондентка Суспільного.

Дерев'яний вітряк потрапив до Музею просто неба в Пирогові більш як пів століття тому. Його збудували в кінці XIX — на початку ХХ століття в селі Олександрівка на Херсонщині.

У 1973 році вітряк перевезли до Національного музею архітектури та побуту України, де планувалося його встановлення. Однак, привезені частини так і не стали повноцінною конструкцією. Реставрацію вітряка почали в 2023 році.

"Артефакт робочий, він живий, він працює. І коли туди засипати зерна, то ми отримаємо борошно, з якого з'явиться хліб", — розповів на відкритті пам'ятки т. в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

За його словами, відкриття вітряка має велике значення в контексті вивчення минулого України і шанування спадщини наших предків.

"У період, коли ворог намагається нас знищити як народ, стерти нашу ідентичність, особливо цінними стають такі проєкти, як відновлення автентичних споруд, підтримка музеїв, дослідження нашої історії. Адже це все формує нас як українців, як націю, яка бореться і стоїть за своє", — наголошує очільник МКІП.
"Це не просто вітряк. Це — символ України, як нації хліборобів і гречкосіїв", — зазначила, виступаючи на заході, гендиректорака Національного музею народної архітектури та побуту України Оксана Повякель.

За її словами, вороги українців на початку 1930-х років морили їх голодом, а сьогодні б'ють по Україні ракетами.

"А ми вирощуємо хліб, мелемо хліб, годуємо не тільки Україну, а й пів світу нашим хлібом", — зауважила директорка музею.

Народ, який сіє і вирощує хліб, завжди відродиться, переконана вона. Оксана Повякель подякувала Фонду "МХП-громаді" за допомогу у відновленні історичної пам'ятки.

Колишній очільник Міністерства культури Олександр Ткаченко, під час перебування на посаді якого почалася реставрація вітряка, подякував музейникам і спонсорам за завершення проєкту.

"Цінність сьогоднішнього дня в тому, що ми не тільки ведемо супротив (російській агресії — ред.), але й можемо створювати. І створювати те, заради чого, власне, і воюємо, заради наших цінностей, історії, нашої спадщини", — сказав він.

Він сподівається, що співпраця з благодійниками не припиниться і продовжиться традиція щороку відкривати нові культурні об'єкти до Дня музею.

Після офіційного відкриття вітряк запустили в роботу за участі чинного глави Мінкульту Ростислава Карандєєва та ексміністра культури Олександра Ткаченка.