10 років "Айдару": в Києві відкрилась виставка про історію батальйону, що починався з добровольців та учасників Майдану

Військовий батальйону "Айдар". 24-й окремий штурмовий батальйон "Айдар"/Facebook

У Національному музеї історії України у другій світовій війні сьогодні, 10 травня, відкривається виставка з нагоди 10-річчя батальйону "Айдар". Вона відтворює 10-ліття історії підрозділу і розповідає про людей, які захищають країну в його лавах.

Про це в ефірі Суспільного розповіла кураторка проєкту, завідувачка науково-експозиційного відділу Музею війни Ірина Коцаб'юк.

За її словами, ініціаторами виставки є військові 24-го Окремого штурмового батальйону "Айдар".

"Наприкінці минулого року до нас прийшли гарні бойові хлопці у формі і сказали, що ось скоро буде 10 років, як на фронті відстоює незалежність України батальйон "Айдар", — згадує пані Ірина.

Музейникам сподобалась ідея організації тематичної виставки з цієї нагоди. Відтоді почалася спільна робота над створенням експозиції. Співробітники музею вивчили історію батальйону та життєві історії хлопців та дівчат, які воюють у ньому.

"Айдар" — велика дружня родина, які піклуються за своїх. У першу чергу, представники батальйону надали інформацію про своїх побратимів, які перебувають у полоні, а також про полеглих героїв", — зазначила кураторка виставки.

На виставці "Айдар: 10 років" є розповіді про "айдарівців", які ще з 2014-го року відстоюють незалежність України, і про тих, хто долучився до підрозділу не так давно. В експозиції також представлені артефакти війни, зокрема, особисті речі штурмовиків "Айдару", які супроводжують їх на бойових позиціях.

Так, у Музеї війни демонструють ікону Святого Миколая, яку з 2017 року у вільні між боями хвилини творить один із бійців. В юності він цікавився різьбленням по дереву, а на війні згадав давно забуті навички. Воїн мріє завершити образ святого після Перемоги. Автор вважає, що ця ікона є оберегом їхнього батальйону, адже з нею бійцям вдалося вийти з оточення.

Також серед експонатів — лялька-мотанка, яку виготовила для одного з "айдарівців" донька. Оберіг боєць носить із собою, бо вважає "бронежилетом" від російських куль та осколків снарядів.

"Усі ці речі розповідають про айдарівців, як про звичайних людей, які мріють закінчити війну, здобути Перемогу і повернутись до своїх родин", — розповідає представниця Музею війни Ірина Коцаб'юк.

Що відомо про батальйон "Айдар"

3 травня батальйон "Айдар" відзначив ювілей — 10 років із часу створення. Підрозділ пройшов шлях від добровольчого формування територіальної оборони в перші тижні російської агресії 2014 до постійної бойової одиниці Збройних сил України.

"Айдар" був одним із перших добровольчих батальйонів, який у травні 2014-го почав захист східних рубежів Луганської області. Назву "Айдар" батальйон отримав від назви однойменної річки, яка стала свідком його перших подвигів.

У період 2014-2022 років батальйон перебував у підпорядкуванні ОК "Схід". З кінця 2022 року перебуває в підпорядкуванні Командування сухопутних військ. У 2022-2023 роках батальйон брав активну участь у боях за Бахмут.

Нині "Айдар" — це 24-й Окремий штурмовий батальйон ЗСУ, який виконує бойові завдання на передовій, має свій тренувальний полігон і проводить власну кампанію рекрутингу. Керівний склад підрозділу перебуває на фронті з 2014-го року.

У Росії "Айдар" визнаний забороненою та "екстремістською" організацією.