Розкрадання під час будівництва Подільського мосту: судитимуть директора підприємства

Подільський міст у Києві. Telegram

Подільська окружна прокуратура Києва скерувала до суду обвинувальний акт щодо виконувача обов’язків директора КП "Дирекція з будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва". Йому інкримінують службову недбалість, що спричинила тяжкі наслідки, під час здійснення будівництва Подільського мосту.

Про це повідомляє Київська міська прокуратура.

У квітні 2017 року комунальне підприємство уклало договір з генпідрядником на виконання робіт з будівництва Подільського мостового переходу через р. Дніпро.

"Надалі, у червні 2023 року між КП "Дирекція з будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва", генпідрядником та підрядною організацією підписані акти приймання виконаних будівельних робіт в частині витрат на експлуатацію машин і механізмів (компресори дизельні, крани на автомобільному ходу, насоси борові, бурова установка для влаштування паль)", — йдеться у повідомленні.

Будівельно-технічна експертиза виявила завищення витрат на оренду вказаної техніки на понад 24 млн гривень.

Наразі обвинувальний акт відносно виконувача обов’язків директора КП скеровано до суду для розгляду по суті.

Санкція статті передбачає до 5 років в'язниці з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та зі штрафом до 750 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Торік у грудні столична прокуратура повідомила про підозру виконувачу обов'язків директора комунального підприємства "Дирекція з будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва".

Що відомо про розкрадання коштів під час будівництва Подільського мосту в Києві

У червні 2023 року правоохоронці повідомили, що перевірки будівництва Подільського мосту в Києві виявили фінансові зловживання на суму понад 100 млн грн. Керівник комунального підприємства отримав нову підозру — за розтрату бюджетних коштів. Раніше його звинувачували лише у службовій недбалості.

За кілька днів потому у столичній прокуратурі поінформували, що у справі про розкрадання понад 100 млн грн на будівництві Подільського мосту з'явилося ще троє нових підозрюваних.

Крім того, у травні 2023 року прокуратура передала до суду обвинувальний акт щодо керівника генпідрядної організації за фактом розтрати понад 36 млн грн через завищення вартості робіт. Також до суду скерували обвинувальні акти стосовно ще двох субпідрядників, повідомили у прокуратурі.

У липні Подільська окружна прокуратура Києва повідомила, що скерувала до суду обвинувальний щодо директора столичного комунального підприємства "Дирекція з будівництва шляхово-транспортних споруд". Його обвинувачують у службовій недбалості під час будівництва Подільського мосту.

У вересні 2023 року правоохоронці повідомили, що встановили збитки на 6,5 млн грн під час закупівлі піску для будівництва столичного Подільського мосту.

Що відомо про будівництво Подільсько-Воскресенського мосту в Києві

Подільський мостовий перехід – двоярусна споруда, що складається з трьох мостів та естакад, які їх з'єднують. На верхньому ярусі мають розмістити 6 смуг автомобільного руху, а на нижньому – готова естакада для метро на Троєщину з трьома станціями.

Об'єкт будуть 30 років. У 1993 році Кабмін схвалив документацію щодо будівництва Подільсько-Воскресенського мостового переходу. Запланована довжина мосту була 7,04 км. Побудувати його збиралися до 2002 року.

Підготовчі роботи розпочали в 1996 році. Через рік будівництво призупинили у зв’язку з браком фінансування. У 2011 році вдалося здати в експлуатацію першу чергу моста, а також відкрити рух по Гаванському мосту і естакаду на вулиці Набережно-Хрещатицька.

У 2016 році КМДА перезатвердила проєкт будівництва.

У січні 2019 року київський міський голова Віталій Кличко заявив, що за умов належного фінансування потрібно приблизно 1,5-2 роки, щоб запустити автосполучення через Подільсько-Воскресенський міст.

У жовтні 2022 року Київрада виділила на добудову Подільсько-Воскресенського мосту додаткові 183 мільйони гривень з місцевого бюджету.

У жовтні 2023 року компанія, яка виконує будівельні роботи, прогнозувала завершення першої черги будівництва Подільсько-Воскресенського мостового переходу на початку листопада.

На Подільському мостовому переході встановлюють конструкції тунелів метро між станціями "Затока Десенка" та "Райдужна" на території Русанівських садів. Триває влаштування залізобетонних паль тунелю.