Тисяча років історії: в Києві презентували предмети археології та монети, які Естонія повернула Україні

Вилучені предмети археології та монети, які Естонія повернула Україні, 30 квітня 2024 р. Cуспільне/Влада Прізова

У Національному музеї історії України презентували 274 предмети археології та монет, які Естонська Республіка затримала на своєму кордоні та повернула Україні.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

За словами директора музею, на російсько-естонському кордоні зупинили вантажівку, за кермом якої був громадянин Латвії. Фургон мав перевозити сире м'ясо, однак ввезення його було заборонено. Транспорт зупинили для детальної перевірки, під час якої виявили цінну колекцію.

"Група артефактів складається із декількох частин. Є нумізматична колекція, а деякі з монет відносяться до античного часу. Але найбільш унікальні — візантійські, викарбувані в Херсонесі", — зазначив гендиректор Національного музею історії України Федір Андрощук.

Також є 26 срібних середньовічних монет від кінця Х ст. до 60-х років ХІ ст. Другий блок — це вироби золота із коштовним камінням.

"Мова про більше тисячі років давньої української історії, яку Естонія повернула Україні", — зауважив очільник музею.

У МКІП розповіли, що серед артефактів можна побачити прикраси скіфського часу, передримського та римського часів, а також середньовічні знахідки.

Зокрема, парадну кінську упряж рубежу VІІІ-ІХ ст. – початку IX ст., перстень зі птахом Х–ХІІ ст., монети візантійських імператорів Костянтина VII Багрянородного, Никифора 11 Фоки, Іоанна І Цимісхія й Василія II Болгаробійця.

"Сьогодні ці предмети повертаються на свою історичну культурну батьківщину. Ми вдячні естонським колегам та всьому естонському народу", — сказав т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.