З України хотіли вивезти камені з відбитками істот, що населяли Землю понад 400 млн років тому

Палеонтологічні скарби з відбитками ракоскорпіонів віком понад 400 млн років, Київ, 25 квітня 2024 р. Фото: Київська митниця/Facebook

Працівники столичної митниці запобігли вивезенню з України унікальних палеонтологічних цінностей — древніх каменів з відбитками морських істот, що жили задовго до появи перших людей. Археологічні знахідки намагалися відправити за кордон у міжнародних посилках.

Про це повідомляє Київська митниця на своїй сторінці у Facebook.

У трьох міжнародних відправленнях знайшли скам'янілих ракоскорпіонів віком близько 443 мільйонів років, а також уламки геологічних порід з нині вимерлими молюсками.

Знахідки відправили на експертизу до Національного науково-природничого музею НАН України. Фахівці підтвердили, що археологічні цінності мають наукове значення та культурну цінність.

Зокрема, десять древніх каменів з відбитками істот митники виявили під час контролю трьох міжнародних посилок. Два пакунки прямували з Тернополя до Таїланду та США, третій — із Києва до Іспанії.

Фото: Київська митниця/Facebook

Як визначили музейники, чотири скам'янілості (наук. — фосилії) — це плитки гірської породи з колекцією ракоскорпіонів. Одна з плиток є унікальною, оскільки містить рештки одразу трьох ракоскорпіонів з кінцівками та зразки їх голів.

Дві фосилії, які прямували до Таїланду, виявилися цілими молюсками. У посилці до США також хотіли переправити плитки червоного пісковику з панцирями шести так званих "девонських риб".

Вік усіх палеонтологічних зразків коливається в межах 408-443 млн років. Камені походять із Поділля, басейну річки Дністер.

Фото: Київська митниця/Facebook

Інспектори митниці склали протоколи про порушення митних правил за ст. 473 Митного кодексу України і вилучили палеонтологічні скарби. Закони України не передбачають цивільний обіг археологічних знахідок, усі археологічні предмети є власністю держави.

Що відомо про спроби вивезення історичних на культурних цінностей з України

Київські митники виявили палеонтологічну скам'янілість юрського періоду, яку хотіли переправити до США. Це — панцир морського їжака, віком близько 161-165 млн років. З позиції палеонтолога, це — ексклюзив.

Також столичні митники виявили у міжнародному поштовому відправленні старовинні знаряддя праці часів ХІІ-XІV століть. Їх намагалися доставити із Київської області до Сполучених штатів Америки.

Запобігли митники і незаконному вивезенню до Польщі 18 цінних старовинних монет, чотири з яких визнано культурною та історичною цінністю, а решта мають історичну цінність.

З України до Канади хотіли переслати Біблію, датовану ХІХ століттям. Відправник з Одеси задекларував її як звичайну книгу. Ще митники конфіскували монети часів Римської імперії, які відправляли до США, Канади та Чилі.

Ще київські митники запобігли вивезенню з України старожитностей віком до 300 років. Археологічні знахідки часів пізнього середньовіччя пересилалися як запчастини до сільгосптехніки.

На митниці вилучили посилку, заповнену культурними та історичними цінностями. Там виявили українські скульптурки, колекцію документів і старовинні фото. Також камені віком 407 мільйонів років з відбитками давніх вимерлих риб знайшли у відправленні, яке прямувало до США.

У Києві презентували артефакти, врятовані від незаконного вивезення з України. Серед 469 експонатів — старовинні монети, ордени та медалі, предмети холодної зброї та військового спорядження від епохи бронзи до 19 ст.

Упродовж 2023 року Київська митниця вилучила з міжнародних посилок 2600 предметів, що належать до культурних цінностей. Їх намагались незаконно вивезти з України, а тепер передадуть музеям.