Шкільне меню Клопотенка: у Києві шеф-кухар презентував збірник рецептів

У шкільній їдальні готують страви за рецептами шеф-кухаря Клопотенка, Київ, 18 квітня 2024 року. Фото: Суспільне/Ліля Гончарук

18 квітня 2024 року в одній зі столичних шкіл шеф-кухар Євген Клопотенко презентував збірник рецептів "Діємо для здоров'я" для шкільних їдалень. Його розробили в межах Всеукраїнської реформи шкільного харчування.

Про це повідомляє кореспондент Суспільного з місця події.

Як розповів Євген Клопотенко, раніше був тестовий збірник рецептів на 160 страв. Тепер його доповнили й вдосконалили. Зокрема, додали безлактозні й безглютенові страви.

"Було важко на 4-х тижневе меню зробити харчування. Розказати дітям, що існує болоньєзе, кус-кус. Зараз у "збірнику рецептур" — 621 страва. Понад 80 страв з багатьох країн. Також 80 страв безлактозних і безглютенових", — зазначив Клопотенко.

Фото: Суспільне

Збірник рецептів від Клопотенка затвердили Держспоживслужба, Інститут громадського здоров'я та Міністерство освіти й науки. Збірники передадуть школам безоплатно. Нові рецепти також виклали у вільний доступ.

"Зміна харчових звичок яка розпочнеться в школі, буде поширюватися в родинах. Якісне і збалансоване харчування вирішує багато проблем в житті", — сказав міністр охорони здоров'я і головний санітарний лікар Віктор Ляшко.
Фото: Суспільне

Збірник має рекомендаційний характер, Змушувати готувати саме за розмішеними у книжці рецептами, школи й дитсадки — не будуть. Порадами щодо формування оновленого забалансованого меню можуть скористатися всі, хто забажає.

"Мова йде про зміну харчових звичок. Це не просте завдання. Ця реформа рухається. 8147 шкіл надають харчування, 941 українська школа — не укомплектована персоналом кухарів", — розповів міністр освіти Оксен Лісовий.
Фото: Суспільне

За словами посадовця, ціни на страви в українських шкільних їдальнях відчутно різняться: від 30 до 200 грн. Скільки саме шкіл і дитсадків перейшло на оновлене меню, поки даних немає.

"Маємо 3 типи кухонь, три моделі. Не маємо цифри, скільки перейшло в реформу", — сказав Оксен Лісовий.
Фото: Суспільне

У 2022 році діти шкіл та дитячих садків перейшли на нове, затверджене МОЗ меню. У стравах зменшили кількість цукру та борошна, збільшили відсоток овочів і фруктів. Ініціаторами зміни стали дружина президента України Олена Зеленська та шеф-повар Євген Клопотенко, котрий працював над розробкою оновлених страв.

Згодом у соцмережах розгорілася дискусія стосовно нового меню: батьки називали страви не відповідними смакам і потребам дітей, або нарікали на проблеми приготування. На шквал критики тоді відреагував автор рецептів Євген Клопотенко. Суспільному він розповів, чому вирішив змінити систему, яка працювала десятиліттями.