У Києві руйнується Гостинний двір: протиаварійні роботи призупинені

Гостинний двір у Києві. Фото: КМДА

На початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну протиаварійні роботи зі збереження Гостинного двору у Києві були призупинені. Відтоді будівля руйнується, більша частина об'єкта перебуває в незаконсервованому стані. Київ просить у Мінкульту передати пам'ятку в управління міста.

Про це йдеться на офіційному порталі Києва.

Зазначається, що обговорити подальшу долю Гостинного двору як майбутнього музейно-виставкового простору у столиці зібралися на Контрактовій площі столичні посадовці, представники Міністерства культури та інформаційної політики, Національного заповідника "Софія Київська", громадськості.

Зараз Гостинний двір перебуває в управлінні Міністерства культури та інформаційної політики. Згідно з проєктно-кошторисною документацією, протиаварійні та консерваційні роботи були оцінені в 33 млн грн за цінами 2021 року. На сьогодні вже виконано 50% робіт. Йдеться винятково про консерваційні роботи.

Фото: КМДА

"Реставраційні роботи в Гостинному дворі можливі лише після завершення війни. Проте ми не маємо втратити цей об’єкт. Маємо зберегти нашу культурну спадщину, ідентичність, духовність. Ми повинні знайти спосіб зберегти цю унікальну пам’ятку", — цитує пресслужба КМДА т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислава Карандєєва.

Столична влада звернулася до міністерства культури та інформаційної політики з пропозицією передати Гостинний двір у комунальну власність Києва.

"Місто готове виділити кошти на протиаварійні та консерваційні роботи Гостинного двору за умови його передачі у власність громади", — наголошують у столичній адміністрації.

Фото: КМДА

Заступниця голови КМДА Ганна Старостенко розповіла, що на цьому місці бачать великий музейно-виставковий простір, де б розмістився Музей історії міста Києва.

Що відомо про Гостинний двір

Гостинний двір у Києві — монументальний торговий комплекс на Контрактовій площі на Подолі, частково зведений у 1809-1813 роках за проєктом архітектора Луїджі Руска. Пізніше він був перебудований у 1828-1833 роках за проєктом Андрія Меленського й наприкінці ХІХ століття, знесений і відбудований заново за раннім проєктом Руска архітекторкою Валентиною Шевченко у 1983-1990 роках.

Із травня 2021 року Гостинний двір є пам’яткою національного значення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 травня 2021 року № 506 «Про зміну категорії пам’яток культурної спадщини», охоронний номер 260097/1. Із 26 серпня 2021 року Гостинний двір перебуває під державною охороною.

До повномасштабного вторгнення на об'єкті проводили роботи з порятунку та відновлення Гостинного двору як унікальної культурної пам’ятки в самому серці історичного Подолу.