Отримували благодійну допомогу для ЗСУ: правоохоронці затримали у Києві псевдоволонтерів

Амуніція для ЗСУ. Фото: Національна поліція

Подільська окружна прокуратура Києва повідомила про підозру двом місцевим жителям. Чоловіків звинувачують у тому, що вони заволоділи гуманітарною допомогою для Збройних сил України.

Про це повідомляє пресслужба Київської міської прокуратури.

Слідство встановило, що чоловіки надсилали благодійним фондам та волонтерським організаціям від імені військових частин листи із запитом на отримання гуманітарної допомоги. Фігуранти не мали жодного відношення до Збройних сил України.

Лист підозрюваних до благодійної організації. Фото: Київська міська прокуратура/Telegram

Представники благодійних фондів зв'язувалися із шахраями за вказаними номерами телефонів та домовлялися надати необхідну допомогу. Надалі підозрювані у військовій формі, з печатками нібито військових частин отримували тактичне знаряддя, медичне обладнання і аптечки, які реалізовували на власний розсуд.

У прокуратурі з'ясували, що фігуранти оформлювали акт прийому-передачі допомоги. Як доказ надання допомоги від фонду військовій частині вони навіть погоджувались зробити спільне фото.

"Шахрайство викрили, коли представники благодійного фонду зв'язалися з однією з військових частин щоб підтвердити факт отримання допомоги, однак військові повідомили, що жодних листів до фонду не писали і допомоги не отримували", — йдеться у повідомленні.

Затримання підозрюваного. Фото: Київська міська прокуратура/Telegram

Правоохоронці поінформували, що наразі встановлена причетність підозрюваних до семи епізодів шахрайства. Загальна сума становить близько 1,7 мільйона гривень. Під час обшуків поліція вилучила близько півмільйона гривень, мобільні телефони, комп'ютерну техніку, підроблені документи та печатки військових частин, гуманітарну допомогу, військову форму та інші речові докази.

Обох чоловіків затримали і обрали запобіжний захід — тримання під вартою. За ч.4 ст.190Шахрайство, вчинене за попередньою змовою групи осіб, в умовах воєнного стану та у великих розмірах Кримінального кодексу України їм загрожує до восьми років позбавлення волі.

Що відомо про випадки шахрайства у Києві та області

Після початку повномасштабного вторгнення став набирати обертів волонтерський рух. На цьому тлі шахраї почали видавати себе за волонтерів або благодійні фонди та організації, щоб привласнити, зокрема, донати для українських військових.

Столичні поліцейські разом з працівниками Служби безпеки викрили шахрайську схему зі збором благодійної допомоги через соцмережу. Пожертви від громадян призначалися начебто на лікування військових ЗСУ і тяжкохворих дітей. Насправді організатори збору витрачали гроші на ресторани і власні розваги.

20-річний киянин ошукав трьох волонтерів, які перерахували йому понад 100 тисяч гривень на придбання захисних шоломів, бронежилетів та бронеплит. Майже 600 тисяч гривень отримав очільник благодійного фонду на Київщині за продаж гуманітарки, яку мали доставити Збройним силам України.

Печерська окружна прокуратура скерувала до суду звинувачення стосовно 18-річної киянки. Її підозрюють у тому, що вона привласнювала гроші громадян під виглядом благодійності. Дівчина збирала кошти начебто на допомогу дітям-сиротам.

Шахраї часто "працюють" під виглядом соцпрацівників чи представників благодійних фондів. Переважно, жертвами обирають пенсіонерів та самотніх людей.

Переселенців також попереджають про активізацію шахраїв, які пропонують допомогу нібито від міжнародних організацій. Аферисти створюють фішингові сайти, які за нагадують сайти для оформлення соціальних виплат.

У Києві викрили двох громадян, які ошукували внутрішньо переміщених осіб. Підозрювані привласнили гроші 54 людей. За це їм загрожує до 5 років ув'язнення.

Ще у столиці затримали двох чоловіків, які підробили документи на ім'я підприємця, у якого був відкритий рахунок у фінустанові. Коли фігуранти дізналися про наявність у клієнта 350 тис. гривень, вони вирішили зняти ці гроші. Їм загрожує до п'яти років ув'язнення.