Національне військове кладовище на Київщині: хто там може бути похований

Проєкт меморіального комплексу на Київщині. Фото: ДУ "НВМК"

На Національному військовому меморіальному кладовищі під Києвом мають право на поховання військовослужбовці, які захищали Україну, а також ветерани війни.

Про це йдеться на офіційній сторінці держустанови.

Повідомляється, що повний перелік осіб визначений Законом "Про поховання та похоронну справу". Зокрема, серед них:

військовослужбовці:

  • які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, повні кавалери ордену Богдана Хмельницького, ордену "За мужність", ордену княгині Ольги,
  • які, брали участь в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки,
  • Герої України, яким з 2014 року вручили орден "Золота Зірка";

ветерани війни:

  • учасники бойових дій: АТО, ООС, повномасштабне вторгнення Росії,
  • особи з інвалідністю внаслідок війни: АТО, ООС, повномасштабне вторгнення Росії.

Ще на цьому кладовищі можна буде перепоховати видатних борців за незалежність України у XX столітті.

А також особи, що мають право бути похованими на НВМК, урна з прахом яких похована в колумбарній ніші на інших кладовищах, можуть бути перепоховані в колумбарії на Національному військовому меморіальному кладовищі в затвердженому порядку.

15 березня Кабмін ухвалив розпорядження щодо визначення місця розташування Національного військового меморіального кладовища у Гатненській сільській територіальній громаді Фастівського району Київської області.

Що відомо про створення Національного військового кладовища

На виконання доручення прем'єра Дениса Шмигаля 27 жовтня 2022 року Київрада доручила Департаменту містобудування та архітектури КМДА розробити детальний план території для розташування Національного військового меморіального кладовища в урочищі "Лиса Гора".

Екологи та активісти були проти розташування там меморіалу. У листопаді 2022 року на сайті Київради зареєстрували відповідну петицію, яку Київрада не підтримала.

У січні прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив кільком міністрам і столичним посадовцям знайти нове місце для створення в Києві національного військового кладовища замість Лисої гори.

Згодом Київська міська рада відвела ділянку в 8 гектарів комунального лісу на Броварському проспекті в Биківні. Однак частина території Биківнянського лісу досі повністю не досліджена і може містити ще не виявлені поховання. Тому швидко побудувати там меморіальне кладовище неможливо, заявили у Національному історико-меморіальному заповіднику "Биківнянські могили".

У серпні 2023 року Кабмін змінив місце будівництва Національного військового меморіального кладовища. До 30 липня 2025 року цвинтар мають побудувати у селищі Гатне Фастівського району Київської області.

8 грудня Верховна рада підтримала в цілому законопроєкт, необхідний для будівництва та експлуатації Національного військового меморіального кладовища.

Згодом Кабмін ухвалив ключове рішення щодо його створення, а також затвердив порядок використання держкоштів. Мова про 515 млн гривень, які виділяються на будівництво та функціонування в 2024 році.