Може призвести до пожежі в екосистемах: екологи Київщини нагадують про заборону палити суху траву, листя та сміття

Горить суха трава. ГУ ДСНС Київщини/Facebook

Державна екологічна інспекція Столичного округу нагадує, що випалювання трави знищує природу та небезпечне для здоров'я людей. Крім того палії порушують низку норм чинного законодавства. За це можна сплатити від 3 тис. до 153 тис. гривень і навіть сісти у в'язницю.

Про це повідомляють екологічні інспектори у Facebook.

Зазначається, що адміністративна відповідальність за випалювання стерні, луків, пасовищ, та опалого листя складає від 3060 до 6120 гривень. Штраф за порушення вимог пожежної безпеки в лісах — від 1530 до 4590 гривень.

"Кримінальна відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів та зелених насаджень передбачає штраф від 91 800 до 153 000 гривень або обмеження волі на строк від двох до п'яти років, або позбавлення волі на той самий строк", — йдеться у повідомленні.

Екологи зауважують, що невеликі займання сухої трави за кілька годин можуть перетворитися на масштабні пожежі торфовищ і лісових масивів. З листям згорають зимуючі корисні комахи, руйнується ґрунтовий покрив, відбувається збіднення ґрунту.

Пожежник гасить суху траву. Фото: ГУ ДСНС Київщини/Facebook

Під час згоряння однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук.

У тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини онкологічні хвороби. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини — одні з найотруйніших для людини речовини.

Пожежники гасять суху траву. Фото: ГУ ДСНС Київщини/Facebook

У Державній службі з ліквідації надзвичайних ситуацій поінформували, що 27 лютого виїжджали на 3 виклики. Рятувальники гасили загорання трав'яного настилу у Броварському районі поза межами Березані в районі Жовтневого кладовища. Також на виклик виїжджали до смт Калита, там горіло сміття за приватним житловим будинком. В Обухівському районі була пожежа у с. Семенівка — горіла суха рослинність.

У ДСНС закликають, якщо горить суха трава, негайно потрібно викликати поліцію та пожежників за номерами 102 та 101.

Спалювання сухостою, сухої трави та чагарників під час воєнного стану може розцінюватися як акт диверсії.

Минулого року на Київщині працювали спеціальні моніторингові групи, щоб не допустити масштабних пожеж в екосистемах. Вони здійснювали аеророзвідку для виявлення місць спалювання трави і потенційних порушників-паліїв.