Два роки повномасштабного вторгнення: у музеї історії Києва заговорять тексти пам'яті, написані під час воєн і революцій

Афіша виставки. Фото: музей історії Києва/Facebook

До другої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Музеї історії міста Києва покажуть виставку "PRO ЖИТТЯ. Слова. Листи. Нотатки". Експозиція заговорить реальними історіями українців, написаними у різні історичні періоди: під час Української революції 1917-1921 рр., Другої світової війни, дисидентського руху шістдесятників і російської збройної агресії проти України.

Про це йдеться на офіційній сторінці музею у Facebook.

Виставка відкриється у день роковин повномасштабного вторгнення Росії в Україні — 24 лютого і триватиме до 24 березня.

Відвідувачі зможуть, зокрема, почитати щоденник мешканки окупованого Києва 1941 року, "недитячі" листи дітей у зону АТО; історії з "маріупольського щоденника" Єгора Кравцова голосом самого автора, малюнки й записи дітей з сирого і холодного підвалу у селі Ягідне, де окупанти влаштували концтабір, повідомлення, що "завмерли" на екранах, військового, який перебуває зараз в полоні.

"У кожному з представлених артефактів читається невимовний біль, сум, страх, але водночас ніде не зникають надія, віра і любов... Всі вони дуже різні, але водночас такі схожі. Кожен лист, щоденник, твір мистецтва, навіть коротке SMS-повідомлення про справжнє життя, про непідробні емоції, про цінності, які залишаються актуальними для українців як 100 років тому, так і зараз", — йдеться у повідомленні.

Куратори виставки мають на меті зібрати в одному місці маленькі особисті розповіді, аби за допомогою них показати велику історію боротьби українців за незалежність та волю, а також їх життєствердну та всепереможну любов.

"Усі щоденники, листи, мемуари, без сумніву, є важливими документами епохи, своєрідними текстами пам’яті, що належать історії. Бо саме в них ретельно, правдиво, щиро закарбовані найгероїчніші та найкривавіші сторінки української історії, що її зокрема творять наші сучасники вже сьогодні. Це чернетки майбутніх великих творів, де про війну писатимуть віддалено, коли вщухнуть біль та гнів пережитого", — зауважила генеральна директорка Музею історії міста Києва Діана Попова.

Також в експозиції будуть представлені твори сучасного мистецтва, що продемонструють війну очима сучасних художників: Христини Гайдамаки, Антона Логова, Олени Бу Шдід, Миколи Білика.