У 2023 році українці намагались переправити за кордон понад 2,5 тис. предметів старовини — столична митниця

Стародавні монети, виявлені в посилках київськими митниками. Фото: Київська митниця/Facebook

Упродовж 2023 року Київська митниця вилучила з міжнародних посилок 2600 предметів, що належать до культурних цінностей. Їх намагались незаконно вивезти з України, а тепер передадуть музеям.

Про це повідомляється на Facebook-сторінці Київської митниці.

Так, інспектори запобігли вивезенню за кордон археологічних знахідок, прикрас, давніх монет, ікон, стародруків, предметів побуту. Найдавніші знахідки експерти відносять до часів палеозойської ери.

Усі вилучені цінності громадяни пересилали в міжнародних поштових та експрес-відправленнях. Найбільше таких посилок прямували до США, Канади, Європи та Австралії.

За фактами контрабанди культурних цінностей митники направили до правоохоронців 108 повідомлень про правопорушення за ст. 201 Кримінального кодексу України.

Вилучені артефакти поповнять фонди українських музеїв після того, як щодо них будуть ухвалені судові рішення про конфіскацію.

Серед найцікавіших скарбів, знайдених митниками у міжнародних посилках, були:

  • камені віком 407 мільйонів років з відбитками вимерлої панцирної риби і панцир морського їжака віком близько 161-165 млн років;
  • сотні археологічних знахідок (метальна зброя, знаряддя праці) 8 ст. до н.е. – 13 ст. н.е.;
  • монети часів Римської імперії, Королівства Польського, Речі Посполитої, Великого Князівства Литовського, Прибалтійських володінь Швеції, Королівства Прусія;
  • ікони "Господь Вседержитель", "Богоматір "Тихвинська" та "Богоматір Смоленська" 19-20 ст., які належить до унікальної борисівської іконописної школи.

На початку квітня 2023 року в Києві презентували артефакти, врятовані від незаконного вивезення з України. Серед 469 експонатів — старовинні монети, ордени та медалі, предмети холодної зброї та військового спорядження від епохи бронзи до 19 ст.