Вражений результатами відбудови: Ірпінь та Горенку відвідав Верховний комісар ООН у справах біженців

Делегація міжнародних партнерів в Ірпені, Київська область, 23 січня 2024 р. Фото: Олександр Маркушин/Telegram

Ірпінь та Горенку відвідав Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді. Разом з ним на Київщині побувала делегація іноземців, які оглянули процес відновлення житла, що постраждало від російського вторгнення.

Про це повідомив начальник Київської обласної військової адміністрації Руслан Кравченко.

Він нагадав, що Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) разом з міжнародними партнерами допомагають відновлювати та ремонтувати будинки для людей, чиї оселі були пошкоджені чи знищені через війну.

Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді (крайній зліва) у складі міжнародної делегації в Ірпені, Київська область, 23 січня 2024 р. Фото: Олександр Маркушин/Telegram

В одному з приватних будинків в Горенці УВКБ ООН повністю замінило дах і допомогло відремонтувати вікна. А загалом завдяки підтримці ООН на Київщині встановили 85 модульних будинків для мешканців, що втратили дім через російську агресію, зауважив голова КОВА.

Один із модульних будинків у с. Горенка, Київська область, 23 січня 2024 р. Фото: КОВА

Також Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді оглянув відбудову вулиці Багірова в Ірпені. Цей приватний сектор розташований біля ЖК "Ірпінські липки" і зазнав значних руйнувань під час наступу армії РФ на Київ.

Відновлений житловий будинок на Київщині після російського вторгнення, 23 січня 2024 р. Фото: КОВА

Нині тут за кошти обласного бюджету відбудовують понад 60 будинків. Допомогу у відновленні житла надають міжнародні партнери. УВКБ ООН — будівельні матеріали, міжнародний фонд GEM замінив вікна.

Відбудова приватного сектору в Ірпені, Київщина, 23 січня 2024 р. Фото: Олександр Маркушин/Telegram

В районі вул. Багірова капітально відремонтували понад 30 приватних будинків. Ще 30 будуть зведені "з нуля".

Будівництво приватного житлового будинку в Ірпені на місці оселі, зруйнованої росіянами, Київська область, 23 січня 2024 р. Фото: Олександр Маркушин/Telegram

Як зазначив міський голова Ірпеня Олександр Маркушин, Філіппо Гранді бачив руйнування цього житлового кварталу в липні 2022 року, а нині був вражений різницею в тому, як виглядає вулиця, що поступово відновлюється.

Відбудова приватних будинків біля ЖК "Ірпінські липки", Київщина, 23 січня 2024 р. Фото: Олександр Маркушин/Telegram

В Ірпені УВКБ ООН надало будматеріали для капремонту 35 помешкань і повної відбудови 37 приватних будинків. Загальна сума підтримки близько 450 тис. доларів США, зазначив Олександр Маркушин. За його словами, Верховний комісар ООН у справах біженців запевнив, що УВКБ й надалі підтримуватиме Ірпінську громаду у відбудові.

Міжнародна делегація оглядає відбудову Ірпеня, Київщина, 23 січня 2024 р. Фото: КОВА

Філіппо Гранді відвідав населені пункти Київщини у складі міжнародної делегації разом із главою офісу гуманітарної підтримки ЄС в Україні Клаудією Амарал, послом Японії в Україні Мацудою Кунінорі, представницею УВКБ ООН в Україні Кароліною Ліндхольм Біллінг.

Що відомо про відновлення Київщини

Унаслідок бойових дій навколо Києва в лютому-березні 2022 року на Київщині зафіксовані руйнування у 46 з 69 територіальних громад. Критичних руйнувань завдано в Бучанській, Ірпінській, Гостомельській, Бородянській, Макарівській, Великодимерській та Пісківській територіальних громадах.

Загалом від початку повномасштабного вторгнення РФ в області було зруйновано чи пошкоджено 27 226 об'єктів. Основний "удар" припав саме на житло — 24,3 тис. об'єктів. Крім цього, постраждали 227 шкіл та садочків, 125 адміністративних будівель і ЦНАПів, 128 медичних закладів, 138 культурних та релігійних споруд.

На кінець 2023 року на Київщині відновили повністю або частково із забезпеченням життєдіяльності понад 16,5 тисяч об'єктів. Із них 15 тисяч — це багатоквартирні та приватні житлові будинки.

На Київщині створюють Каталог відновлення області, де можна дізнатись про відремонтовані об'єкти за кошти з резервного держбюджету протягом 2022 року. Торік звідти на ремонт в області виділили понад 700 млн грн.

Також у Київській області створили Спостережну раду з питань відбудови. Її основне завдання — контролювати усі етапи відбудови від планування до завершення проєктів. Працюватиме і робоча група, яка виявлятиме корупцію під час відбудови.

Спостерігати за процесом відновлення 18 багатоквартирних будинків на Київщині, які були пошкоджені внаслідок повномасштабного вторгнення Росії і на відбудову яких збирає платформа UNITED24, можна на інтерактивній карті.