"Українська зима: від Романа до Йордана". У Києві відкриють міжмузейний мистецький проєкт

Святкування Різдва в Україні . Фото: УНІАН

29 листопада 2023 року Національний музей народної архітектури та побуту України та Музей історії міста Києва презентують спільний проєкт "Українська зима: від Романа до Йордана". Музейники відтворять стародавні українські традиції відзначення новорічно-різдвяних свят, сповнених давніми обрядами, звичаями та ритуалами.

Про це повідомляє Департамент культури КМДА.

В Музеї історії Києва будуть представлені експонати символи різдвяно-новорічного періоду: колядницькі зірки, "павуки", дідухи, витинанки та ляльки.

"В експозиційній зоні, що присвячена традиціям передріздвяних свят (Катерини, Андрія, Миколая), відвідувачі ознайомляться з давніми ворожіннями на долю, традиціями молодіжних вечорниць, звичаєм випікання особливого медового печива "миколайчиків" та різдвяними прикрасами, виготовлення яких традиційно припадало на цей час", — йдеться у повідомленні.

Також у музеї відтворені традиції Святвечора, коли напередодні Різдва вся родина збирається за столом, аби вшанувати пам'ять предків. Є і святковий інтер'єр хати з дідухом на покуті, керамічним посудом для 12-ти обрядових страв.

"Особливе місце в експозиції відведено традиції різдвяного колядування, що побутувало на Маланки. У цій частині виставки представлений святковий одяг, а також маски тотемних тварин — кози, коня, кобилойки, ведмедя — символів родючості, сили та здоров'я", — інформують у пресслужбі КМДА.

Також на виставці можна побачити посуд, у якому освячували воду на Водохреща та йорданські "хрещики", які, за віруваннями, оберігали садибу від зла.

"Ці побутові та сакральні предмети використовували на Водохреща — останнє свято різдвяно-новорічного циклу, коли символічно "розстрілювали коляду", а дідуха "пускали на теплий дух", — йдеться у повідомленні.

Виставка у Музеї історії Києва триватиме до 14 січня. Відкриття відбудеться 29 листопада о 17:00 — вхід за запрошеннями.

Раніше повідомлялося, що у Києві не буде великих ярмарків та святкувань на Різдво та Новий Рік. Проте головну ялинку країни встановлять на Софійській площі.