До 10-ї річниці Революції Гідності в Українському Домі відкрили виставку "Майдан: народження мрії. Перший бій"

. Відкриття виставки "Майдан: народження мрії. Перший бій", Київ, 21 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Кінша/Суспільне

З нагоди 10-ї річниці Революції Гідності Музей Майдану спільно з Національним Центром "Український Дім" відкрили виставку під назвою "Майдан: народження мрії. Перший бій". На ній представлені експонати з протестного руху в столиці, що зародився восени 2013 року. Деякі з них демонструються вперше.

Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного.

Експозицію розгорнули на трьох поверхах Українського Дому, який теж був частиною історії Революції Гідності.

У виставкових залах зібрали оригінальні речі майданівців, артефакти з акцій протесту. Відвідувачі можуть відчути атмосферу Революції Гідності завдяки відтворенню окремих локацій Майдану. Представлені також твори революційного мистецтва.

"Сьогодні 10-та річниця Революції Гідності, 19-та річниця Помаранчевої революції. І саме у День Гідності та Свободи Музей Майдану вперше показує найраритетніші речі з власної колекції, яка була евакуйована свого часу, коли почалося повномасштабне вторгнення", — розповідає гендиректор музею Ігор Пошивайло.

За його словами, саме на Майдані виплекалася національна ідея і мрія українців бути вільними, незалежними, гідними. "Упродовж 94 днів Майдану і дотепер українці довели, що вони готові захищати своє майбутнє, цінності, свою мрію до кінця", — каже він.

Усі експонати виставки він називає "раритетними". Серед найбільш упізнаваних символів Євромайдану — автентична конструкція "йолки" і речі, які на ній були: плакати, прапори, верхівка у вигляді Тризуба.

"Йолка" з Євромайдану на виставці в Українському Домі, Київ, 21 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Кінша/Суспільне

Також вперше демонструється скульптура вуличного французького митця Роті, яка була створена в пам'ять про ці події.

"Багато особистих речей протестувальників, обладунків самозахисту, щитів, наколінників, касок. Збереглася дерев'яна катапульта, є бруківка. Знаковим об'єктом є і синє-жовте піаніно, яке виявилося потужною зброєю мирних протестувальників проти щитів і зброї "беркутівців", — так описує представлені артефакти Ігор Пошивайло.

Особисті речі учасників Революції Гідності, представлені на виставці "Майдан: народження мрії. Перший бій". Київ, 21 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Кінша/Суспільне

Артефакти, представлені на виставці, відображають події Майдану на різних етапах: початок протестів, появу ініціатив Автомайдан, Євромайдан SOS, Бібліотека Майдану, Мистецька Сотня і багато інших.

Артефакти з Музею Майдану на виставці в Українському Домі, Київ, 21 листопада 2023 р. Фото: Дарія Кінша/Суспільне

Представлені і твори художників, які були на Майдані і документували події у своїх малюнках.

"Ми проводимо місточок між подіями 10-річної давнини і тим, що відбувається сьогодні. Говоримо про те, що Майдан — це була підготовка до теперішньої повномасштабної війни", — каже гендиректор Музею Майдану.

За його словами, нині важливо наголосити, що події Революції Гідності — це не просто важлива історична подія минулого. Це — подія, яка зробила Україну особливою, і привернула до неї увагу демократичного світу.

На відкритті виставки побували учасники Революції Гідності, військові, політики, держслужбовці. Зранку експозицію оглянула президентка Молдови Майя Санду.

Відвідувачі виставки "Майдан: народження мрії. Перший бій", Київ, 21 листопада 2023 р. Фото: Дар'я Кінша/Суспільне

На відкриття виставки завітав заступник начальника Національного університету оборони України генерал-майор Ігор Гордійчук. Він був одним з учасників Революції Гідності.

"Це був найвирішальніший на той час момент у житті Неньки-України, і по стратегії геополітики, де ми важкою ціною "вирвались" на свободу з Московської Імперії", — так оцініє ті події Ігор Гордійчук.

Він вдячний усім, хто зберіг артефакти з Майдану. "Найголовніше, що зберегли ідею. Потрібно підтримувати пам'ять про ті події, про всіх учасників, Героїв Небесної Сотні", — переконаний генерал-майор.

Збережені речі "майданівців" з акції протесту восени 2013 року, Київ, 21 листопада 2023 р. Фото: Дарія Кінша/Суспільне

Відвідувачка виставки Людмила Петровська, яка пройшла всі Майдани, починаючи від "Революції на граніті", вважає, що події 10-річної давнини були виявом гідності, совісті і честі українців.

"На Майдані українці виявили свою сутність і свою душу українську. Незалежність, свободу, волю. Боротьбу за право бути самими собою", — каже вона.

Жінка сама робила багато світлин під час Революції Гідності і планувала створити фотоальбом "Обличчя Майдану". Однак фото були втрачені, тому пані Людмила прийшла на виставку, аби знову відновити ті події у своїй пам'яті.

"Дай Боже, аби ми були без Майданів тими, ким ми маємо бути", — висловила побажання пані Людмила.

Експонати виставки "Майдан: народження мрії. Перший бій", Київ, 21 листопада 2023 р. Фото: Дарія Кінша/Суспільне

На відвідувачів виставки "Майдан: народження мрії. Перший бій" чекають дискусійні майданчики, кінопокази документальної хроніки, майстер-класи для дітей та екскурсії.

"Для нас дуже важливо, щоб історія Революції Гідності стала актуальною для молодих поколінь, які вирішуватимуть долю України", - зауважив гендиректор Музею Майдану Ігор Пошивайло.

Виставка триватиме з 21 листопада по 3 грудня за адресою: м. Київ, Національний центр "Український Дім" (вул. Хрещатик, 2). На території Українського Дому є укриття.

Вартість вхідного квитка:

  • повний – 80 грн,
  • пільговий – 40 грн (для тимчасово переміщених осіб, школярів та студентів за наявності посвідчень).

Вхід вільний для пенсіонерів, дітей до семи років, осіб з інвалідністю І–ІІ групи, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, учасників бойових дій, учасників АТО та членів їхніх родин, військовослужбовців.