З нагоди 10-ї річниці Революції Гідності Музей Майдану спільно з Національним Центром "Український Дім" відкрили виставку під назвою "Майдан: народження мрії. Перший бій". На ній представлені експонати з протестного руху в столиці, що зародився восени 2013 року. Деякі з них демонструються вперше.
Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного.
Експозицію розгорнули на трьох поверхах Українського Дому, який теж був частиною історії Революції Гідності.
У виставкових залах зібрали оригінальні речі майданівців, артефакти з акцій протесту. Відвідувачі можуть відчути атмосферу Революції Гідності завдяки відтворенню окремих локацій Майдану. Представлені також твори революційного мистецтва.
"Сьогодні 10-та річниця Революції Гідності, 19-та річниця Помаранчевої революції. І саме у День Гідності та Свободи Музей Майдану вперше показує найраритетніші речі з власної колекції, яка була евакуйована свого часу, коли почалося повномасштабне вторгнення", — розповідає гендиректор музею Ігор Пошивайло.
За його словами, саме на Майдані виплекалася національна ідея і мрія українців бути вільними, незалежними, гідними. "Упродовж 94 днів Майдану і дотепер українці довели, що вони готові захищати своє майбутнє, цінності, свою мрію до кінця", — каже він.
Усі експонати виставки він називає "раритетними". Серед найбільш упізнаваних символів Євромайдану — автентична конструкція "йолки" і речі, які на ній були: плакати, прапори, верхівка у вигляді Тризуба.
Також вперше демонструється скульптура вуличного французького митця Роті, яка була створена в пам'ять про ці події.
"Багато особистих речей протестувальників, обладунків самозахисту, щитів, наколінників, касок. Збереглася дерев'яна катапульта, є бруківка. Знаковим об'єктом є і синє-жовте піаніно, яке виявилося потужною зброєю мирних протестувальників проти щитів і зброї "беркутівців", — так описує представлені артефакти Ігор Пошивайло.
Артефакти, представлені на виставці, відображають події Майдану на різних етапах: початок протестів, появу ініціатив Автомайдан, Євромайдан SOS, Бібліотека Майдану, Мистецька Сотня і багато інших.
Представлені і твори художників, які були на Майдані і документували події у своїх малюнках.
"Ми проводимо місточок між подіями 10-річної давнини і тим, що відбувається сьогодні. Говоримо про те, що Майдан — це була підготовка до теперішньої повномасштабної війни", — каже гендиректор Музею Майдану.
За його словами, нині важливо наголосити, що події Революції Гідності — це не просто важлива історична подія минулого. Це — подія, яка зробила Україну особливою, і привернула до неї увагу демократичного світу.
На відкритті виставки побували учасники Революції Гідності, військові, політики, держслужбовці. Зранку експозицію оглянула президентка Молдови Майя Санду.
На відкриття виставки завітав заступник начальника Національного університету оборони України генерал-майор Ігор Гордійчук. Він був одним з учасників Революції Гідності.
"Це був найвирішальніший на той час момент у житті Неньки-України, і по стратегії геополітики, де ми важкою ціною "вирвались" на свободу з Московської Імперії", — так оцініє ті події Ігор Гордійчук.
Він вдячний усім, хто зберіг артефакти з Майдану. "Найголовніше, що зберегли ідею. Потрібно підтримувати пам'ять про ті події, про всіх учасників, Героїв Небесної Сотні", — переконаний генерал-майор.
Відвідувачка виставки Людмила Петровська, яка пройшла всі Майдани, починаючи від "Революції на граніті", вважає, що події 10-річної давнини були виявом гідності, совісті і честі українців.
"На Майдані українці виявили свою сутність і свою душу українську. Незалежність, свободу, волю. Боротьбу за право бути самими собою", — каже вона.
Жінка сама робила багато світлин під час Революції Гідності і планувала створити фотоальбом "Обличчя Майдану". Однак фото були втрачені, тому пані Людмила прийшла на виставку, аби знову відновити ті події у своїй пам'яті.
"Дай Боже, аби ми були без Майданів тими, ким ми маємо бути", — висловила побажання пані Людмила.
На відвідувачів виставки "Майдан: народження мрії. Перший бій" чекають дискусійні майданчики, кінопокази документальної хроніки, майстер-класи для дітей та екскурсії.
"Для нас дуже важливо, щоб історія Революції Гідності стала актуальною для молодих поколінь, які вирішуватимуть долю України", - зауважив гендиректор Музею Майдану Ігор Пошивайло.
Виставка триватиме з 21 листопада по 3 грудня за адресою: м. Київ, Національний центр "Український Дім" (вул. Хрещатик, 2). На території Українського Дому є укриття.
Вартість вхідного квитка:
- повний – 80 грн,
- пільговий – 40 грн (для тимчасово переміщених осіб, школярів та студентів за наявності посвідчень).
Вхід вільний для пенсіонерів, дітей до семи років, осіб з інвалідністю І–ІІ групи, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, учасників бойових дій, учасників АТО та членів їхніх родин, військовослужбовців.