Кияни проти перейменування Повітрофлотського на Європейського Союзу: петиція набрала необхідну кількість голосів

. Повітрофлотський проспект. Фото: Вікіпедія

Станом на 4 вересня 2023 року петиція на сайті Київської міської ради №12553, де кияни закликають не перейменовувати Повітрофлотський проспект на проспект Європейського Союзу, набрала за два дні необхідні для розгляду 6 тис. голосів. У петиції кияни закликають не позбавляти містян права вибору вшанувати подвиг Повітряних сил Збройних сил України й перейменувати Повітрофлотський на проспект Повітряних сил.

Документ розміщений на платформі петицій на сайті Київради.

Зазначається, що з ініціативою про перейменування Повітрофлотського проспекту на проспект Повітряних сил виступили військовослужбовці 40-ї бригади тактичної авіації.

"Третього вересня закінчився встановлений Київрадою строк для прийому нових пропозицій назв для Повітрофлотського проспекту після того, як депутати у липні відмовились затверджувати підтриманий киянами варіант "Повітрофлотський проспект". Одразу після цього, відповідно до чинної на сьогодні у місті Києві процедури, автоматично запустився новий процес перейменування Повітрофлотського у рамках якого військовослужбовці 40-ї бригади тактичної авіації внесли свою пропозицію — проспект Повітряних Сил", — йдеться у документі.

Автор петиції Олександр Алфьоров зазначає, що для експертної топонімічної комісії міста Києва було честю підтримати позицію наших героїв-льотчиків та підтримати у якості рекомендованої таку пропозицію військових авіаторів.

"27 вересня профільна комісія Київради з питань місцевого самоврядування, в порушення регламенту та спеціальної процедури перейменувань на час воєнного стану, підтримала проект рішення, який протягом тижня приховували від киян і не публікували на сайті Київради. Суть цього проекту рішення: перейменувати Повітрофлотський проспект на проспект Європейського союзу. Попри те, що кияни раніше вже переважною більшістю чітко виступили проти такого варіанту перейменування і за збереження пам'яті про українських авіаторів у назві проспекту", — зазначається у петиції.

Автор петиції звернувся до Київського міського голови, депутатів Київради, голів фракцій та постійних комісій з проханням:

  • відкликати поданий Віталієм Кличком проєкт рішення, який пропонує перейменувати Повітрофлотський на проспект ЄС всупереч волі громади Києва;
  • не ухвалювати жодних рішень стосовно перейменування Повітрофлотського проспекту до завершення повторного рейтингового голосування у "Києві Цифровому", передбаченого рішенням Київради про особливу процедуру перейменувань;
  • обов'язково залучити до розгляду цього питання на комісіях та на пленарному засіданні Київради військовослужбовців Повітряних Сил ЗСУ, які запропонували перейменування Повітрофлотського проспекту на честь героїв Повітряних Сил ЗСУ і не ухвалювати жодних рішень з цього питання без їхньої участі. Повага до тих, хто захищає небо над нами — це найменше, що може і зобов’язана зробити Київрада.

Тим часом депутатка Київради Євгенія Кулеба, обрана від партії "Слуга народу" повідомила, що п’ятого жовтня Київрада розглядатиме проєкт рішення про перейменування Повітрофлотського проспекту на проспект Європейського союзу.

Що відомо про дебати навколо перейменування Повітрофлотського проспекту

У лютому 2023 року з ініціативою до Київради перейменувати Повітрофлотський проспект на Проспект Євросоюзу виступив ексміністр закордонних справ України Олександр Огризко.

Кияни виступили проти перейменування Повітрофлотського проспекту. Відповідна петиція з'явилась на сайті Київської міської ради. Її автор Антон Короб закликає владу столиці зупинити збір пропозицій для зміни назви Повітрофлотського проспекту та Повітрофлотської вулиці.У петиції тоді йшлося, що ініціатива перейменування Повітрофлотського проспекту у Солом’янському районі свідчить про нерозуміння історії Києва та його культури. Він вважає, що ці назви не пов’язані з комуністичними ідеями, тож не мають підпадати під процес декомунізації чи дерусифікації.

У травні кияни проголосували в застосунку "Київ Цифровий" за перейменування проспекту на Повітрянофлотський. Експертна комісія дійшла висновку, що нинішня назва не підлягає декомунізації чи дерусифікації, натомість асоціюється з історією розвитку повітроплавання.

Київрада провалила голосування щодо такого перейменування.

Партія "Євросолідарність" виступала у Київраді за перейменування Повітрофлотського проспект Європейського союзу. Згодом партія провела рекламну кампанію, аби вплинути на голосування у "Київ Цифровий". Рух ЧЕСНО зафіксував значну кількість реклами у Facebook, Youtube, Telegram, Instagram та на вулицях міста із закликом взяти участь у голосуванні та підтримати назву ЄС.

Міський голова Віталій Кличко вніс проєкт рішення з цим варіантом.