Справи Майдану: завершено розслідування щодо Януковича і екскерівників силових відомств щодо розстрілу "Небесної сотні"

. Фото: УНІАН

Працівники Державного бюро розслідувань завершили розслідування справи щодо колишнього керівництва держави за організацію розгону та розстрілів учасників акції протесту на Майдані 18–20 лютого 2014 року. Обвинувальні акти стосовно колишнього Президента України та 9 ексвисокопосадовців скеровані до суду.

Про це інформує пресслужба ДБР.

У вчиненні низки тяжких та особливо тяжких злочинів щодо протестувальників обвинувачуються члени злочинної групи — колишні високопосадовці:

  • Президент України;
  • Міністр внутрішніх справ України;
  • заступник Міністра внутрішніх справ України;
  • Голова СБУ;
  • Перший заступник Голови СБУ — керівник Антитерористичного центру;
  • Міністр оборони України;
  • начальник Головного управління — командувач внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України;
  • в.о. начальника ГУМВС України в м. Києві;
  • заступник начальника ГУМВС України — начальник міліції громадської безпеки;
  • командир ПМОП "Беркут" при ГУМВС України в м. Києві.

Розслідування встановило, що колишній Президент України, з метою незаконного перешкоджання організації та проведенню мітингів на підтримку підписання Угоди про асоціацію з ЄС, за підбурювання представників держави-агресора, створив організовану злочинну групу.

До її складу залучив колишніх Міністра внутрішніх справ і його заступника, командувача внутрішніх військ МВС України, Голову Служби безпеки і його заступника, начальника ГУ МВС в м. Києві і його заступника, командира столичного полку міліції особливого призначення "Беркут" та Міністра оборони України.

Встановлено, що вони 18-20 лютого 2014 року віддавали накази щодо силового розгону демонстрантів у центрі столиці. При цьому працівники правоохоронних органів без відповідних на те підстав і з порушенням норм чинного законодавства використовували проти учасників акцій протесту спецзасоби, військову техніку, вогнепальну зброю, в тому числі незаконно поставлені з РФ для силової протидії мітингувальникам.

Також посадовці організували штурм Майдану під виглядом "антитерористичної операції", а вранці 20 лютого 2014 року наказали співробітниками роти спеціального призначення ПМОП "Беркут" розстрілювати "майданівців".

Це робилося з перевищенням влади, службових повноважень, без жодних законних підстав. Максимальне покарання за названі злочини передбачає довічне ув'язнення.

За даними Офісу Генпрокурора, дії обвинувачених призвели до масових жертв серед учасників акцій протесту. Загинули 67 цивільних, постраждали 887 людей і 132 правоохоронці. Завдано майнові збитків на суму понад 16 млн грн.

Як зазначили в ДБР, це кримінальне провадження об'єднує в собі 1019 епізодів злочинного перешкоджання акціям протесту та налічує 1878 томів зібраних матеріалів.

Для уникнення відповідальності колишні посадовці втекли з України. Досудове розслідування здійснювалось за спеціальною процедурою, а слідчим суддею стосовно підозрюваних обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Розслідування з'ясувало, що колишні Голова СБУ та командувач внутрішніх військ МВС України після розпаду СРСР проходили військову службу у Збройних силах Російської Федерації, та, як наслідок, набули громадянство РФ. Віддаючи накази на застосування насильства щодо мітингувальників на Майдані, вони діяли в інтересах Російської Федерації, якій давали присягу.

Частина обвинувачених переховується на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Їх заарештують і передадуть до суду одразу після звільнення цих територій Збройними Силами України.