"Перемога в кожній клітині": у столиці відбулась акція на вшанування пам’яті людей, які померли від СНІДу

Меморіал "Червона стрічка" у Києві, 19 травня, 2023 р. Фото: БО "100% Життя"

Як боротися з ВІЛ/СНІДом в умовах війни — це питання порушили сьогодні, 19 травня, під час акції "Перемога в кожній клітині", що відбулася в Києві напередодні Всесвітнього дня пам’яті людей, які померли від СНІДу.

Про це повідомляє найбільша пацієнтська організація БО "100% Життя".

Громадські активісти, посадовці, лікарі, представники міжнародних організацій принесли квіти до меморіалу "Червона стрічка" у столиці.

Покладення квітів до меморіалу "Червона стрічка" на вшанування пам’яті людей, які померли від СНІДу, Київ, 19 травня, 2023 р. Фото: БО "100% Життя"

Україна посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних. За роки незалежності СНІД забрав життя більше 50 тисяч українців. Щодня в Україні в середньому реєструється 33 випадки захворювання на ВІЛ, 9 – на СНІД, повідомляють в організації "100% життя".

За останні кілька років динаміка прийому антиретровірусної терапії показувала невпинний зріст. Щороку збільшувалась кількість людей, які приймали ліки, і на початок 2022-го більше 130 000 пацієнтів із ВІЛ отримували лікування. Після вторгнення Росії в Україну кількість пацієнтів, які отримували лікування, на початок 2023 року становила 121 189 людей. Показники щодо смертності через СНІД, незважаючи на війну, не погіршились.

Ольга Гвоздецька і Дмитро Шерембей під час виступу на акції "Перемога в кожній клітині", Київ, 19 травня, 2023 р. Фото: БО "100% Життя"

"Це велике досягнення", — сказала під час виступу на акції заступниця генерального директора Центру громадського здоров’я Ольга Гвоздецька. Вона сподівається, що в наступні роки Україні вдасться досягти нульового показника смертності від СНІДу, адже ВІЛ — це хронічне захворювання, яке піддається контролю при прийомі АРВ-терапії.

Заступник міністра охорони здоров’я Ігор Кузін наголошує, що на сьогодні держава забезпечує лікування ВІЛ-інфекції для всіх пацієнтів на безкоштовній основі.

Заступник міністра охорони здоров’я України Ігор Кузін. Фото: БО "100% Життя"

"Зараз в Україні 121 тис. людей отримує АРВП, понад 264 тис. пацієнтів регулярно отримують послуги з профілактики ВІЛ за кошти держбюджету", — зазначив Кузін.

"Після повномасштабного вторгнення Росії кількість пацієнтів, які отримують АРВ-терапію в Україні, майже на 9 тисяч менша, ніж рік тому. Немає можливості з’ясувати, де саме ці люди, що з ними трапилось". Про це сказав голова БО "100% Життя" Дмитро Шерембей. Завдання своєї організації він вбачає у тому, щоб допомогти пацієнтам, які змушені були перервати лікування, поновити курс.

Голова благодійної організації "100% Життя" Дмитро Шерембей. Фото: БО "100% Життя"

В організації зазначили, що з початком повномасштабної війни в Україні виник ризик дефіциту ліків для пацієнтів із ВІЛ. На екстрений запит Центру громадського здоров’я та найбільшої пацієнтської організації БО "100% Життя", програма PEPFAR інвестувала 13 мільйонів доларів на екстрену закупівлю ліків для всіх ВІЛ-позитивних пацієнтів в Україні. Нині міжнародні партнери PEPFAR, USAID та Глобальний Фонд погодили фінансування на закупівлю ліків для українців на наступні два роки.

Учасники заходу "Перемога в кожній клітині" представили портрет борця з епідемією ВІЛ/СНІДу. Його створив штучний інтелект зі світлин пацієнтів, активістів, донорів, лікарів — як символ солідарності людей, які борються і допомагають перемогти хворобу.

Кампанія "Перемога у кожній клітині" представила створений штучним інтелектом портрет борця з епідемією ВІЛ/СНІДу. Фото: БО "100% Життя"

"Штучний інтелект на основі 772 унікальних фото команди «100% життя» згенерував узагальнений образ. Вийшов образ "Вікторія, яка перемагає епідемію СНІДу", сумарно "намальований" близько 3-а тисячами світлин. Штучний інтелект обрав саме жіночий образ, оскільки кількість жіночих світлин була набагато більшою, аніж чоловічих – тисячі жінок працюють у медичні системі та пацієнтських організаціях України з боротьби із ВІЛ/СНІДом", – розповідає Дмитро Шерембей.

Попри повномасштабну війну, тестування на ВІЛ в Україні є доступним і безоплатним. Тест можна зробити у сімейного лікаря, у кабінетах "Довіри", медзакладах. Найближчий пункт тестування можна знайти на карті.