Київська митниця, Музей історії міста Києва та Національний військово-історичний музей презентували артефакти, врятовані від незаконного вивезення з України. Серед 469 експонатів — старовинні монети, різноманітні ордени та медалі, предмети холодної зброї та військового спорядження від епохи бронзи до 19 ст.
Як повідомляє кореспондентка Суспільного, мета виставки — привернути увагу до проблеми розкрадання культурного спадку України, адже усі представлені предмети громадяни намагалися незаконно переправити за кордон.
Начальник Київської митниці Сергій Сілюк зауважив, що з початком повномасштабної війни у 2022 році працівники столичної митниці фіксували збільшення спроб незаконного пересилання цінностей з України каналами поштового зв’язку та у міжнародних експрес-відправленнях. За його словами, до перерозподілу так званого "чорного ринку культурних цінностей" призвело закриття кордонів, заборона на виїзд з України певних категорій громадян, відсутність міжнародних авіарейсів і деяких залізничних маршрутів.
Артефакти, презентовані сьогодні, це лише 10 посилок із 330-ти, затриманих митниками за останні пів року для перевірки приналежності предметів до культурних цінностей, зазначив очільник Київської митниці.
Науковці Музею історії міста Києва та Національного військово-історичного музею провели експертизу вилучених цінностей та виявили вкрай рідкісні зразки, зокрема, сокиру-кельт (13-12 ст. до н.е.), римські і польські монети, скіфські наконечники, дзеркало (4 ст. до н.е.), а також рідкісні вістря списів комарівської та сабатинівської культур (15-13 ст. до н.е.).
Завдяки партнерам із "Київ Цифровий" 5 історичних знахідок оцифрували і продемонстрували громадськості.
"Особливої уваги заслуговує залізний наконечник списа доби Київської Русі. Він виготовлений із візерункової (дамаської) сталі і прикрашений скандинавським орнаментом", — поінформував директор Національного військово-історичного музею Андрій Ільєнко.
За його словами, подібні списи дуже рідкісні і входять до найцінніших археологічних колекцій світових музеїв. Андрій Ільєнко переконаний, що наконечник має бути частиною музейного фонду України.
Попри те, що артефакти врятовані від вивезення з України столичними митниками, для істориків та археологів ці предмети втрачені назавжди. Таку думку висловив заступник гендиректора з наукової роботи Музею історії міста Києва Олександр Пашковський. Він пояснив: якби археолог віднайшов у землі, наприклад, сокиру-кельт, він міг би з великою ймовірністю сказати точне датування, приналежність до певної археологічної культури, а відтак визначити рівень розвитку культурних та економічних зв’язків конкретної спільноти. Однак через те, що подібні знахідки потрапляють до науковців не під час розкопок, детальну історію предметів неможливо дізнатися.
Представники музейної спільноти наголошують на важливості роботи з запобігання розкрадання культурних цінностей.
Що відомо про факти запобігання митниками вивезенню цінностей з України
З України до Канади хотіли переслати Біблію, датовану ХІХ століттям. Відправник з Одеси задекларував її як звичайну книгу.
Київські митники не допустили вивезення за кордон археологічних артефактів часів Русі IX-XIV століть. Елементи давньої зброї — 8 залізних наконечників стріл — виявили в поштовому відправленні. Посилка прямувала з Києва до США
Київська митниця запобігла незаконному вивезенню до Польщі 18 цінних старовинних монет, чотири з яких визнано культурною та історичною цінністю, а решта мають історичну цінність.
Київські митники запобігли вивезенню з України старожитностей віком до 300 років. Археологічні знахідки часів пізнього середньовіччя пересилалися як запчастини до сільгосптехніки.
Читайте також
У Києві "Сяйво книги" започатковує мистецькі вечори. Про що йдеться