Вивезення ікон з Лаври: комісія МКІП поки не зафіксувала втрату культурних цінностей

. Києво-Печерська лавра, 28 березня. Фото: Суспільне

Під стінами Києво-Печерської Лаври зібрались активісти "виганяти московських попів". А правоохоронці перевіряють автівки, які виїжджають із заповідника.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного Анна Сергієць.

Одна з учасниць акції Марія хоче "підказати" священникам, що їм вже час виїздити. "Скільки можна сидіти в українській церкві, коли наші діти гинуть на війні?".

Киянин Руслан прийшов сюди не з релігійних причин. Його турбує, що в центрі столиці працює "МПЦ ФСБ" та вивозить історичні реліквії. Каже, намагається разом з поліцією пересвідчитись, що нічого зайвого з Лаври не зникне.

Фото: Суспільне

Фото: Суспільне

За виїздом священників прийшли спостерігати представники Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради. Вони занепокоєні можливим вивезенням антикварних ікон.

Проте директорка Департаменту культурної спадщини МКІП Мар’яна Томин запевнила, що комісія поки не зафіксувала порушень щодо культурних цінностей.

"Те, що ЗМІ оприлюднили, не є культурною цінністю, просто майно заповідника. Комісія продовжує працювати: вже перевірили більше 700 елементів, залишилось ще 129", — каже вона.

Фото: Суспільне

Директорка нагадала, що завтра ченці мають звільнити монастир, про що їх попередили заздалегідь. На наступний день після їх виїзду, 30 числа, запрацює інша комісія. Вона забезпечуватиме передачу майна від монастиря до держави.

Водночас речник УПЦ МП Климент зазначив, що вони не збираються виселятися з Києво-Печерської Лаври 29 березня.

Що відомо про події навколо Києво-Печерської Лаври

15 листопада 2022 року СБУ відкрила кримінальне провадження щодо співів із прославлянням Росії під час богослужіння у Києво-Печерській Лаврі.

2 грудня 2022 року президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з Росією.

Увечері 2 грудня Києво-Печерську Лавру зареєстрували як монастир Православної церкви України (ПЦУ).

31 грудня закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Українською православною церквою (МП).

Успенський собор і Трапезну церкву на території заповідника "Києво-Печерська лавра", повернули в державу. У відповідь УПЦ (МП) подала позов до суду через відмову використовувати храми Лаври.

З 29 березня з УПЦ (МП) розривають договір про оренду Нижньої Лаври. Намісник Свято-Успенського монастиря УПЦ МП, що займає частину Лаври, заявив про відмову звільняти приміщення.

Народні депутати звернулися до СБУ з проханням прослідкувати, аби з Лаври не зникли мощі та ікони.

21 березня в Києво-Печерській лаврі закрили вхід у ближні печери з мощами святих. Там почала роботу комісія, яка визначить, чи збережені музейні експонати під час перебування там УПЦ (МП).

Читайте також

У МЗС відреагували на заяву ООН про "дискримінацію" УПЦ МП

Зі сварками й сутичками. У Франківську віряни ПЦУ прийшли на перше богослужіння у храм на Довженка, що належав УПЦ МП